W czwartek spotkanie trzech central związkowych

PAP
opublikowano: 03-02-2015, 21:38

OPZZ, Solidarność i Forum Związków Zawodowych spotkają się w czwartek w Warszawie w sprawie działań protestacyjnych. Planowana jest konferencja prasowa przedstawicieli trzech central związkowych.

We wtorek w Gdańsku zebrał się sztab protestacyjny NSZZ “Solidarność”. Z kolei OPZZ organizuje w środę konferencję w sprawie pogotowia strajkowego.

Rzecznik prasowy Solidarność Marek Lewandowski powiedział PAP, że podczas spotkania sztabu protestacyjnego postanowiono, że „w związku z brakiem reakcji pani premier na żądanie spotkania ze stroną związkową”, w najbliższym czasie związek podejmie „działania protestacyjne”. O ich szczegółach nie chciał mówić.

„5 lutego odbędzie się w Warszawie konferencja prasowa liderów trzech reprezentatywnych central związkowych jako międzyzwiązkowy sztab protestacyjny. Przekażemy informacje o dalszych działaniach związków zawodowych” – zapowiedział Lewandowski.

Potwierdził to przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Zawiązków Zawodowych Jan Guz. Powiedział PAP, że w czwartek odbędzie się spotkanie trzech organizacji: OPZZ, Solidarności oraz Forum Związków Zawodowych, a po nim planowana jest konferencja prasowa.

Lewandowski dodał, że związkowi zależy na rozmowie z premier Ewą Kopacz i w razie takiego spotkania planowane działania mogą być odwołane. „My chcemy rozmawiać. Jeśli pani premier wyznaczy datę spotkania, siądziemy do stołu” – powiedział.

Rzecznik „S” przypomniał, że nadal trwa ogłoszone 16 stycznia – w związku z sytuacją w Kompanii Węglowej - ogólnopolskie pogotowie strajkowe, a zapowiadane akcje będą przeprowadzane w jego ramach.

26 stycznia przedstawiciele związków zawodowych oraz pracodawców spotkali się z ministrem pracy i polityki społecznej Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem. Ustalono, że w ciągu dwóch miesięcy uzgodniony zostanie projekt ustawy o Radzie Dialogu Społecznego, a nowa ustawa miałaby zostać uchwalona jeszcze przed wakacjami. Chodzi o nową formułę dialogu społecznego w miejsce Komisji Trójstronnej

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane