W Europie duże wzrosty mimo drogiej ropy

(Marek Druś)
19-04-2006, 19:27

Europejskie giełdy zakończyły notowania wyraźnymi wzrostami głównych indeksów. We Frankfurcie DAX zyskał 1,5 proc., w Paryżu CAC40 wzrósł o 1,2 proc., a w Londynie FTSE 100 zwyżkował o 0,75 proc. Rekordowo, najmocniej od ponad dwóch miesięcy, wzrósł DJ Stoxx 600. Paneuropejski zyskał w środę 1,15 proc.

Europejskie giełdy zakończyły notowania wyraźnymi wzrostami głównych indeksów. We Frankfurcie DAX zyskał 1,5 proc., w Paryżu CAC40 wzrósł o 1,2 proc., a w Londynie FTSE 100 zwyżkował o 0,75 proc. Rekordowo, najmocniej od ponad dwóch miesięcy, wzrósł DJ Stoxx 600. Paneuropejski zyskał w środę 1,15 proc.

Wzrosty w Europie to zasługa doniesień z USA. Inwestorzy uznali, że w opublikowanych notatkach z posiedzenia FOMC znalazł się sygnał wskazujący na rychłe przerwanie trwającej od czerwca 2004 roku serii podwyżek stóp procentowych. Dodatkową zachętą do kupowania akcji okazały się wyniki kwartalne liczących się spółek. Popytu nie zahamował nawet dalszy wzrost notowań ropy, która w Londynie osiągnęła rekordowy kurs 73,34 USD.

Zdrożały akcje spółek użyteczności publicznej, m.in. niemieckiego E.ON i francuskiego Suez. W górę poszły kursy banków, m.in. drugiego w Szwajcarii Credit Suisse i trzeciego we Francji Societe Generale. Wiadomość o lepszych niż oczekiwano wynikach amerykańskiego Texas Instruments wywołała wzrost notowań europejskiego producenta chipów, STMicroelectronics. Podobna była reakacja na dobre wyniki IBM, z czego skorzystał Cap Gemini, europejski lider IT. Kurs ASML Holding rósł po tym, gdy holenderski producent maszyn drukujących ścieżki układów na kwarcowych płytkach półprzewodników zapowiedział wzrost sprzedaży i pierwszy w historii buyback akcji, na który przeznaczy 400 mln EUR.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / W Europie duże wzrosty mimo drogiej ropy