W Europie giełdowy tydzień zaczął się od wzrostów

11-02-2002, 09:46

LONDYN (Reuters) - Poniedziałkowe sesje w Europie rozpoczęły się od zwyżek, bo inwestorzy wzięli przykład z Wall Street, gdzie w piątek główne indeksy wyraźnie wzrosły.

Zwyżkę zanotował sektor medialny, gdyż lepsze od oczekiwanych wyniki sprzedaży za ubiegły rok podał francusko-amerykański koncern Vivendi Universal.

Spółka poinformowała, że jej sprzedaż w minionym roku wyniosła 57,36 miliarda euro i była nieznacznie wyższa niż oczekiwali analitycy. Na ten rok koncern zapowiada wzrost przychodów o co najmniej 10 procent.

Dzięki dużemu zamówieniu na 30 samolotów wzrósł kurs EADS - głównego akcjonariusza europejskiego producenta samolotów Airbusa.

Maszyny zamówiło australijskie konsorcjum Tesna, a wartość zamówienia prawdopodobnie znacznie przekracza miliard euro.

W centrum uwagi ponownie może znaleźć się Argentyna, gdzie w poniedziałek rząd ma w pełni uwlonić kurs tamtejszej waluty - peso. W ubiegłym tygodniu transakcje walutowe były w Argentynie zakazane.

Do godziny 9.45 indeks Eurotop 300 wzrósł o 0,87 procent, a indeks blue- chipów Euro Stoxx 50 zyskał 1,41 procent.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / W Europie giełdowy tydzień zaczął się od wzrostów