W Europie rosną spółki technologiczne i telekomy

Zakłady Garbarskie "SKOTAN" Spółka Akcyjna
opublikowano: 17-06-2002, 13:54

LONDYN (Reuters) - Indeksy europejskich giełd odbiły się w poniedziałkowe popołudnie od najniższych poziomów z września. Po piątkowej wyprzedaży inwestorzy zamykali krótkie pozycje kupując akcje sektora nowych technologii i telekomunikacyjnego. Rosły akcje Nokii i Deutsche Telekom.

"To odbicie jest efektem zamykania krótkich pozycji. Nadal nie ma informacji, które mogłyby wpłynąć pozytywnie na rynek" - powiedział Josef Scarfone z Frankfurt Trust.

Zwyżkowały również akcje spółek paliwowych - BP i Shell. Ceny ropy wzrosły, ponieważ Irak zagroził, że może wycofać się z programu ropa za żywność.

Do godziny 13.50 indeks Eurotop 300 wzrósł o 1,91 procent, a Eurostoxx 50 zyskał 1,82 procent.

Jednak analitycy ostrzegają przed nadmiernym optymizmem.

"Perspektywy dla rynku akcji są nadal kiepskie. Na rynek znów powróciły obawy o ożywienie gospodarki oraz powrót recesji" - napisali w notatce dla inwestorów analitycy Bear Stearns.

Inwestorzy na rynkach skandynawskich realizowali zyski przed zbliżającymi się świętami w Finlandii i Szwecji. Akcje Nokii podrożały o 4,5 procent, a Ericssona o 2,2 procent.

Notowaniom Nokii pomogły również informacje, że największy na świecie producent telefonów komórkowych zamierza wprowadzić na rynek nowy aparat z kolorowym wyświetlaczem i funkcjami multimedialnymi.

"Rynek ma nadzieję, że dzięki nowym modelom w drugiej połowie roku wzrośnie popyt na telefony komórkowe" - powiedział Chris Heimendorf ze Standard Life Investments.

O 4,3 procent wzrosły akcje Deutsche Telekom. W piątek ich cena spadła do najniższego w historii poziomu poniżej 10 euro.

Zwyżkowały też akcje sektora ubezpieczeniowego, ponieważ Morgan Stanley podwyższył rekomendację dla spółek z branży.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Zakłady Garbarskie "SKOTAN" Spółka Akcyjna

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / W Europie rosną spółki technologiczne i telekomy