W Europie rośnie obawa amerykańskich ceł

opublikowano: 04-07-2019, 08:58

Oskarżenie przez Donalda Trumpa Chin i Europy o manipulację walutami spowodowało wzrost obaw wprowadzenia przez USA ceł na dobra sprowadzane z Unii Europejskiej.

Trump napisał na Twitterze, że „Chiny i Europa grają w wielką grę manipulacji walutami i pompują pieniądze do swoich systemów aby konkurować z USA”.  

- Obsesja manipulacji walutami, miesiąc po ostatnim raporcie Departamentu Skarbu, którego wnioski są dokładnie przeciwne, oznacza, że musimy być przygotowani na wszystko – powiedział Bipan Rai, szef strategii na rynku walutowym w CIBC.

Przypomniał, że Departament Skarbu od bardzo dawna nie interweniował na rynku osłabiając dolara, ale zaznaczył, że nie byłoby zaskakujące gdyby doszło do tego za czasów Trumpa. 

Analitycy uważają, że osłabienie euro może skłonić prezydenta USA do realizacji wcześniejszej groźby nałożenia ceł na dobra sprowadzane z Europy, szczególnie samochody.

- Naszym największym zmartwieniem jest to, że Trump będzie chciał nałożyć „cła wyrównawcze” na europejski sektor motoryzacyjny w nadchodzących miesiącach, uzasadniony założeniem, że Departament Handlu niedawno przyznał sobie uprawnienia do tego wobec krajów, które mają sztucznie osłabioną walutę – powiedział Ray Attrill, szef strategii walutowej w  National Australia Bank.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg, cnbc.com

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu