W Europie tracą banki i spółki TMT

04-02-2002, 12:14

Giełdy na Starym Kontynencie zdominowała w poniedziałek przecena banków oraz spółek medialnych i telekomunikacyjnych. Po godz. 12:00 we Frankfurcie DAX traci 1,1 proc., w Paryżu CAC 40 - 1 proc., a w Londynie FTSE 0,5 proc. Przyczyną spadków stały się kolejne nienajlepsze raporty oraz wypowiedzi szefów Deutsche Banku i WPP Group, którzy nie przewidują istotnej poprawy koniunktury w 2002 r. Nastroje pogarszają wątpliwości wokół wiarygodności wyników spółek publicznych, które nasilają się po ostatniej aferze związanej z Enronem. Mocne spadki powróciły na rynek hiszpański, gdzie IBEX stracił 1,4 proc.

W dół poszły akcje koncernów, które mają znaczne udziały na rynku argentyńskim. W niedzielę władze tego kraju oficjalnie zapowiedziały, że uwolnią kurs peso.

Deutsche Bank stracił na wycenie 2,5 proc., pociągając w dół cały sektor bankowy. Dyrektor zarządzający niemieckiego banku, Rolf Breuer powiedział, iż nie widzi szans, na szybka poprawę koniunktury i wyników spółek. Deutsche Bank poniósł w ostatnim kwartale pierwszą od czterech lat stratę. Co więcej szef DB zauważa w styczniu nasilenie efektów spowolnienia gospodarczego.

Ponad 1,5 proc. straciły w Londynie akcje firmy reklamowo-medialnej WPP Group. Przedstawiciel spółki Martin Sorrell, powiedział, ze bieżący rok może być porównywalny z minionym, który był najgorszy w ostatniej dekadzie. W ślad za WPP poszedł w dół cały sektor: Publicis Groupe straciła 2,1 proc., a Aegis Group 3,1 proc.

W dół poszły akcje spółek półprzewodnikowych i telekomunikacyjnych. O 2,5 proc. spadły akcje France Telecom, ponieważ agencja Moody's obniżyła długoterminową ocenę wiarygodności kredytowej spółki. Sytuację sektora pogorszył raport Schroder Salomon Smith Barney, którzy obnizył rekomendację dla całego sektora telekomunikacyjnego do „neutralnej” z „ponad rynek”. W dół poszły akcje Cable & Wireless, Deutsche Telekom, Nokia i Vodafone.

Ponad 3 proc. spadły akcje British Airways, po raporcie przewoźnika, ze jego strata w ubiegłym kwartale 144 mln funtów.

PK

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / W Europie tracą banki i spółki TMT