W Europie tracą koncerny paliwowe, rosną akcje KPN

PROCHEM S.A.
07-12-2001, 10:48

LONDYN (Reuters) - Na początku piątkowych sesji indeksy większości europejskich giełd zniżkowały. Traciły akcje koncernów paliwowych, rosły zaś notowania holenderskiego KPN Telecom.

Do godziny 10.40 czasu warszawskiego indeks Eurotop 300 spadł o 0,32 procent, a Eurostoxx 50 stracił 0,38 procent. Futures na Nasdaq 100 wzrosły o 6,5 punktu, a na S&P 500 zniżkowały o 0,5 punktu.

Pozytywne wypowiedzi szefów dwóch amerykańskich producentów procesorów - Intela i Advanced Micro Devices (AMD) przyczyniły się do wzrostu akcji Philipsa i Infineonu, jednak nie miały większego wpływu na całość sektora nowych technologii.

"Akcje Intela wzrosły w obrocie pozasesyjnym, co powinno wpłynąć na poprawę notowań producentów procesorów. Jednak obawiam się, że to co ogłosiły Intel i AMD już wcześniej zostało zdyskontowane przez rynki" - powiedział przed sesją jeden z maklerów w Duesseldorfie.

O 1,7 procent spadły akcje największego w Europie producenta oprogramownia SAP, który zapowiedział, że zwolni 300 pracowników w USA.

W ślad za spadkiem cen ropy traciły Royal Dutch, TotalFinaElf i BP. Mimo, że kraje OPEC zdołały uzyskać zgodę Rosji na zmniejszenie dostaw surowca, rynek obawia się o spadek popytu na paliwa w USA.

KPN poinformował w piątek, że ofertę jego akcji o wartości pięciu miliardów euro wyceniono na 4,9 euro za sztukę. Nadsubskrypcja była znaczna. Liczba złożonych ofert czterokrotnie przekroczyła limit akcji. Holenderski telekom stara się ograniczyć swoje ogromne zadłużenie.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 97 00, fax +48 22 653 97 80, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PROCHEM S.A.

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / W Europie tracą koncerny paliwowe, rosną akcje KPN