W funduszach Pioneer zmieni się sternik

  • Jagoda Fryc
21-08-2013, 00:00

Ściągnięty z Londynu Adam Jenkins miał poprawić fatalne wyniki funduszy akcyjnych. Po dwóch latach zawrócił tankowca na właściwy kurs i opuścił pokład.

Gdy pod koniec 2011 r. polski gigant zarządzania zapowiadał gruntowną przebudowę portfeli i poprawę wyników, trudno było w to uwierzyć. Znaczne odchylenie od benchmarków i koncentracja na spółkach z sektora budowlanego, bankowego i handlu detalicznego dołowało stopy zwrotu, które w przypadku funduszy akcyjnych były dwa razy gorsze od średniej rynkowej. Na ratunek przybył wtedy m.in. Adam Jenkins, który zastąpił Sebastiana Bogusławskiego na stanowisku dyrektora zespołu zarządzania portfelami akcyjnymi i zrównoważonymi. Po niespełna dwóch latach rozstał się z firmą. I choć pomógł wyprowadzić fundusze z kilkuletniego marazmu, to wciąż jest jeszcze sporo do zrobienia.

MISJA ZAKOŃCZONA: Adam Jenkins zaledwie po dwóch latach
współpracy z Pioneer Pekao TFI rozstaje się z towarzystwem.
Poszukiwania jego następcy już się rozpoczęły. [FOT. ARC]
Zobacz więcej

MISJA ZAKOŃCZONA: Adam Jenkins zaledwie po dwóch latach współpracy z Pioneer Pekao TFI rozstaje się z towarzystwem. Poszukiwania jego następcy już się rozpoczęły. [FOT. ARC]

— Udało się pozbyć trefnych walorów, takich jak PBG czy Bomi, które bardzo negatywnie wpływały na wycenę jednostki, a także uporządkować struktury portfeli poprzez ograniczenie odchyleń udziału dla pojedynczych spółek w stosunku do benchmarku. Nie był to łatwy proces, biorąc pod uwagę, że aktywa funduszy Pioneera są ogromne. Wciąż jednak kuleje selekcja, a wyniki, choć dużo lepsze niż przed dwoma laty, i tak plasują się poniżej średniej — uważa Marcin Różowski, analityk Analiz Online.

Na wozie i pod wozem

Uzdrowienie struktury portfeli przyniosło największe efekty w przypadku funduszu Pioneer Akcji Małych i Średnich Spółek Rynku Polskiego, który w 2011 r. zanurkował aż o 46 proc., a w tym zyskuje 26 proc. i jest 4 pkt proc. lepszy od średniej.

— Fundusz stał się bardziej stabilny i przewidywalny, a zachowanie jednostki zbliżyło się do zachowania przeciętnych reprezentantów w grupie — dodaje Marcin Różowski.

W tym przypadku zadanie było jednak nieco łatwiejsze, bo aktywa w portfelu nieco przekraczają 250 mln zł. Natomiast Pioneer Akcji Polskich, który zarządza prawie 1 mld zł, wciąż nie może złapać wiatru w żagle. W tym roku fundusz zarobił 3,5 proc., dwa razy mniej od średniej w grupie.

— Wprawdzie wyniki poszczególnych miesięcy już nie odbiegają tak drastycznie na niekorzyść względem średniej, ale zarządzający nadal mają problem ze zbliżeniem się choćby do środka stawki. Potwierdza to zarówno cały 2012 r., jak i obecny — mówi Marcin Różowski.

W poprawie wyników przeszkadza też ogromny odpływ kapitału, który trwa nieprzerwanie od prawie trzech lat. W tym czasie z portfela funduszu klienci wypłacili grubo ponad 0,5 mld zł.

Selekcja do poprawki albo…

Postawienie dobrej prognozy to jedno, a dopasowanie pod nią portfela to drugie. Pioneer od lat ma ten sam problem — selekcja.

— W zespole dobrych zarządzających już dawno nie było. Aby poprawić wyniki, potrzeba specjalisty, który będzie dobrze wybierał spółki — uważa Marcin Różowski. Zdaniem konkurencji, polski gigant zarządzania wcale nie musi ścigać się na wyniki. Wystarczy, że znajdzie się w połowie „stawki”.

— Stopy zwrotu funduszy Pioneera w 2011 r. były fatalne. W tym roku widać znaczną poprawę. Nie wiem, jaki cel TFI chciało osiągnąć, ale moim zdaniem, mając takiego dystrybutora [czyli Bank Pekao — red.], nie trzeba się szczególnie wyróżniać. Lepiej nawet, jak fundusz jest blisko benchmarku, bo ma wtedy bardziej przewidywalny charakter i łatwiej go sprzedać klientowi. Gdybym miał decydować o strategii, to przy tak wielkich aktywach postawiłbym na urynkowienie portfeli [indeksowanie — red.] — uważa prezes TFI, który chce pozostać anonimowy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jagoda Fryc

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Fundusze / W funduszach Pioneer zmieni się sternik