W GG dzieli nas kilka kroków

ZŁO
opublikowano: 13-08-2008, 00:00

Przez kolejnych znajomych naszych znajomych można dotrzeć do każdego użytkownika komunikatora zaledwie w sześciu krokach.

Przez kolejnych znajomych naszych znajomych można dotrzeć do każdego użytkownika komunikatora zaledwie w sześciu krokach.

Średnio 5,78 kroku — taka odległość dzieli użytkownika komunikatora Gadu-Gadu od każdej innej osoby korzystającej z GG. To wynik badania, przeprowadzonego pod koniec lipca przez Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego pod kierownictwem dr. Dominika Batorskiego.

Wyobraźmy sobie, że chcemy dotrzeć do osoby „x”, o której wiemy, że korzysta z Gadu-Gadu. W pierwszym kroku dotrzemy do znajomych z naszej listy kontaktów, w drugim — do ich znajomych itd. Wystarczy tylko sześć takich kroków, aby dotrzeć do wszystkich użytkowników Gadu-Gadu, a więc również do osoby „x”.

— W przypadku Gadu-Gadu niezwykłe są nie tylko krótkie odległości między użytkownikami, poprzez znajomości wpisane do skrzynek kontaktów, ale również to, że prawie równie krótkie są odległości, gdy spojrzymy tylko na te relacje, w których ludzie faktycznie się komunikują. Każdego dnia użytkownicy przesyłają sobie wiadomości w taki sposób, że ta wysłana rano przez dowolną osobę, dotarłaby prawie do wszystkich przed końcem dnia — mówi dr Dominik Batorski.

Prawdopodobnie każdy z nas choć raz, poznając zupełnie obcą osobę, odkrył, że ma z nią wspólnych znajomych. W latach 60. XX wieku amerykański psycholog społeczny Stanley Milgram prowadził eksperymenty, w których prosił uczestników o przekazanie przez znajomych listu do nieznanej osoby, mieszkającej na drugim końcu USA. Badania te pokazały, że dzięki łańcuchowi znajomości listy docierały do adresata średnio w sześciu krokach. Stąd wzięło się popularne w USA powiedzenie o „sześciu uściskach dłoni”, wyrażające przekonanie, że do każdej osoby na świecie można dojść — poprzez łańcuch znajomych — właśnie w sześciu krokach.

Stanley Milgam prowadził swoje badania wyłącznie w Stanach Zjednoczonych. Teraz w Polsce jego teoria została dodatkowo zweryfikowana na grupie osób korzystających z komunikatora Gadu-Gadu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ZŁO

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu