W inwestycjach Mazowsza nikt nie pobije

opublikowano: 14-12-2017, 22:00

Pięć województw jest w czołówce atrakcyjności, a najwięcej wyróżniających się gmin jest na Śląsku. Każdy region ma mocne strony, na które warto postawić.

Mazowieckie szósty rok z rzędu pozostaje najatrakcyjniejszym województwem dla inwestorów, wynika z raportu Szkoły Głównej Handlowej.

Na kolejnych miejscach znalazły się Dolny Śląsk, Śląsk, Małopolska i Pomorze. Wszystkie województwa mają lokomotywy wzrostu: duże miasta, dawne miasta wojewódzkie, ośrodki przemysłowe i centra turystyczne. Ważną rolę odgrywają specjalne strefy ekonomiczne, parki naukowo-techniczne i inkubatory przedsiębiorczości. Raport określa atrakcyjność na poziomie gmin i powiatów i wyróżnia statusem „złotych gwiazd” te, które zdobyły najwyższą ocenę wszystkich analizowanych sekcji gospodarczych. Najwięcej złotych gwiazd, 55, jest na Śląsku. Raport przygotowany we współpracy ze 160 partnerami w regionach ocenia potencjalną i rzeczywistą atrakcyjność inwestycyjną. Do pierwszej kategorii zalicza walory regionu, które mają wpływ na działalność inwestorów, np. koszty pracy, przychody, rentowność, konkurencyjność. Do drugiej — faktyczną zdolność ściągnięcia inwestorów i absorpcji inwestycji. Potencjalna atrakcyjność gmin pozostała na niemal niezmienionym poziomie w porównaniu z ubiegłym rokiem, ale w województwach lubelskim, śląskim, mazowieckim, pomorskim i łódzkim wzrost średniej oceny był relatywnie wysoki, a wewnętrzne dysproporcje między gminami i powiatami spadły najbardziej. Autorzy raportu wybrali sektory wysokich szans dla każdego z województw. Np. w kujawsko- -pomorskim, lubelskim i lubuskim — są to przemysły: elektroniczny, elektromaszynowy, chemiczny i spożywczy. Na Opolszczyźnie — sektor spożywczy, chemiczny i budowlany. Na Podlasiu: spożywczy, maszynowy i turystyczny. Nie dziwi, że na Podkarpaciu to sektor lotniczy, ale także informatyczny i odlewniczy. Województwo świętokrzyskie poza branżami metalową i budowlaną może rozwijać przemysł leczniczo-uzdrowiskowo-rehabilitacyjny. Warmia i Mazury mają sektor rolno-spożywczy, drzewny, turystyczny i wyrobów gumowych. Wielkopolska ma w zanadrzu sektor motoryzacyjny, BPO i logistyczny.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane