W Iranie zaroi się od Polaków

opublikowano: 01-03-2016, 22:00

W piątek jedna misja wróci z Teheranu, a druga — pod wodzą wiceministra rozwoju — tam poleci. Będą kolejne.

Po otwarciu irańskiego rynku w połowie stycznia polscy przedsiębiorcy nie zasypiają gruszek w popiele. Od niedzieli przebywa w Teheranie zarząd Polsko-Irańskiej Rady Biznesu.

Polska jest jednym z priorytetów współpracy gospodarczej Iranu z Europą. Traktujemy ją jako okno na wschodnią część Unii Europejskiej. Podobnie Iran może stać się dla Polski oknem na Bliski Wschód — uważa Ramin Mehmanparast, ambasador Iranu.
Zobacz więcej

DWIE BRAMY:

Polska jest jednym z priorytetów współpracy gospodarczej Iranu z Europą. Traktujemy ją jako okno na wschodnią część Unii Europejskiej. Podobnie Iran może stać się dla Polski oknem na Bliski Wschód — uważa Ramin Mehmanparast, ambasador Iranu. Grzegorz Kawecki

Biznes przez „PB”

— Prowadzimy rozmowy i negocjacje na rzecz firm członkowskich. Są wśród nich firmy z branży metalowej, instalacyjnej, budowlanej, spożywczej i transportowej. Jedną z reprezentowanych firm jest Grupa Topex, największy polski producent narzędzi, dla którego nawiązujemy kontakt z branżą motoryzacyjną Iranu, będącego 16. krajem świata pod względem produkcji samochodów. Innym polskim producentem jest małopolski Valvex, który ma szansę na zamówienia artykułów instalacyjno-sanitarnych — wymienia Jacek Sosnowski, prezes izby.

Irańscy partnerzy chcą za pośrednictwem Polsko- Irańskiej Rady Biznesu znaleźć dostawców części samochodowych i systemów automatycznych parkingów. — Po publikacji w „Pulsie Biznesu” informacji o zapotrzebowaniu na polskie pompy przemysłowe zgłosił się do nas producent, który nawiązał kontakt z firmą MAPSA, irańskim wykonawcą inwestycji budowlanych w sektorze energetycznymi drogowym — mówi Jacek Sosnowski.

Tłumy chętnych

Misja Polsko-Irańskiej Rady Biznesu minie się z grupą ponad 50 firm, która w piątek jedzie do Iranu z Radosławem Domagalskim, wiceministrem rozwoju.

— Jadą m.in. Polski Koks, Ursus, Solaris, Newag, Spomasz Toruń, PGNiG, Nowy Styl, Geofizyka Kraków, Ciech Sarzyna (dawna Organika- -Sarzyna). Liczymy, że podczas misji sfinalizują się m.in. umowy dotyczące współpracy w branży rolno-spożywczej — mówi Agnieszka Salamończyk z Krajowej Izby Gospodarczej. Kontrakty są coraz bardziej realne, bo powoli odblokowująsię transakcje finansowe. PKO BP wymienił ostatnio klucze SWIFT z kilkoma irańskimi bankami.

— Dzięki temu otwiera się możliwość rozliczania płatności z kontrahentami irańskimi. Trwają negocjacje dotyczące otwarcia rachunków dla banków irańskich w PKO Banku Polskim, co dodatkowo ułatwi rozliczanie takich transakcji. Bank oferuje też akredytywy i gwarancje w imieniu polskich przedsiębiorstw, a także wystawianie gwarancji na podstawie re-gwarancji wybranych banków irańskich — mówi Magdalena Rokosz, dyrektor pionu bankowości międzynarodowej w PKO BP.

Polskie firmy wezmą udział w forach biznesowych w Teheranie i Meszhedzie, stolicy prowincji Chorasan, spotkaniach z lokalnymi władzami i wizytach studyjnych w irańskich firmach. Lista na piątkową misję jest już zamknięta.

— Zapraszamy do kontaktowania się z nami, bo przygotowujemy kolejne wydarzenia — mówi Agnieszka Salamończyk. KIG organizuje w maju wyjazd do Iranu dla firm energetycznych, petrochemicznych i budowlanych. — Już mamy zgłoszenie od 20 uczestników. Firmy z innych sektorów, zainteresowane nawiązaniem kontaktów w Iranie, dostaną propozycje spotkań, gdy wrócimy z najbliższej misji, podczas której ustalimy terminy z irańskimi partnerami. Będą też kolejne wyjazdy branżowe — dodaje Agnieszka Salamończyk.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu