W Krakowie niewielkie obniżki cen

DI
opublikowano: 28-02-2011, 14:32

Krakowski rynek mieszkaniowy jest drugim pod względem wielkości w kraju. Pod koniec ubiegłego roku deweloperzy oferowali w stolicy Małopolski mieszkania w 223 inwestycjach – wynika z analiz Emmerson.

Ponad trzy czwarte mieszkań dostępnych na krakowskim rynku położonych jest w Krowodrzy i Podgórzu.
Najdroższą dzielnicą nadal jest Stare Miasto. Przeciętna cena wynosi tu 14 tys. zł/mkw. Dalej w kolejności jest Zwierzyniec i Krowodrza, gdzie jest już taniej, choć przeciętna cena nadal przekracza 9 tys. zł/mkw. Klienci z mniej zasobnym portfelem powinni szukać mieszkań głównie w rejonach Bieńczyc, Swoszowic oraz Wzgórz Krzesławickich.
- Na koniec ubiegłego roku w stosunku do pierwszych trzech miesięcy 2010 r. oferta rynku pierwotnego była o ponad jedną piątą wyższa. Należy zwrócić uwagę na fakt, że w drugim półroczu tempo wzrostu podaży, zwłaszcza w ciągu ostatnich trzech miesięcy, znacznie wyhamowało – wyjaśnia Szymon Jungiewicz z działu badań i analiz Emmerson.
Ponad połowa oferty aktualnie dostępnej na krakowskim rynku pierwotnym to mieszkania wprowadzone do sprzedaży w 2010 r. Jeżeli chodzi o średnią cenę, to w stolicy Małopolski zdecydowanie nie można mówić o gwałtownych spadkach. Nie zmienia to jednak faktu, że praktycznie od dwóch lat obserwować można systematyczną jej obniżkę. Na koniec grudnia ubiegłego roku osoby poszukujące mieszkania mogły liczyć na wydatek przeciętnie 5 proc. mniejszy niż na początku roku i wyniósł on około 7,4 tys. zł/mkw.
- Dobrą informacją dla osób poszukujących nowego mieszkania może być spodziewane dalsze obniżanie się średniej ceny w tym mieście, jednak należy również pamiętać o zbliżających się negatywnych zmianach – dodaje Jungiewicz.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / W Krakowie niewielkie obniżki cen