W Krakowie niewielkie obniżki cen

28-02-2011, 14:47

Najdroższą dzielnicą Krakowa jest nadal Stare Miasto. Za metr kwadratowy trzeba tu zapłacić średnio 14 tys. zł. Dalej w  kolejności są Zwierzyniec i Krowodrza. Klienci z mniej zasobnym portfelem powinni szukać mieszkań  w rejonach Bieńczyc, Swoszowic i Wzgórz Krzesławickich.

Krakowski rynek mieszkaniowy jest drugim pod względem wielkości w kraju. Pod koniec ub.r. deweloperzy oferowali w stolicy Małopolski mieszkania w 223 inwestycjach – wynika z analiz Emmerson.

Ponad 3/4 mieszkań dostępnych na krakowskim rynku położonych jest w Krowodrzy i Podgórzu.
Najdroższą dzielnicą nadal jest Stare Miasto. Przeciętna cena wynosi tu 14 tys. zł/mkw. Dalej w kolejności jest Zwierzyniec i Krowodrza, gdzie jest już taniej, choć przeciętna cena nadal przekracza 9 tys. zł/mkw. Klienci z mniej zasobnym portfelem powinni szukać mieszkań głównie w rejonach Bieńczyc, Swoszowic oraz Wzgórz Krzesławickich.

- Na koniec ubiegłego roku w stosunku do pierwszych trzech miesięcy 2010 r. oferta rynku pierwotnego była o ponad jedną piątą wyższa. Należy zwrócić uwagę na fakt, że w drugim półroczu tempo wzrostu podaży, zwłaszcza w ciągu ostatnich trzech miesięcy, znacznie wyhamowało – wyjaśnia Szymon Jungiewicz z działu badań i analiz Emmerson.

Ponad połowa oferty aktualnie dostępnej na krakowskim rynku pierwotnym to mieszkania wprowadzone do sprzedaży w 2010 r. Jeżeli chodzi o średnią cenę, to w stolicy Małopolski zdecydowanie nie można mówić o gwałtownych spadkach. Nie zmienia to jednak faktu, że praktycznie od dwóch lat obserwować można systematyczną jej obniżkę. Na koniec grudnia ubiegłego roku osoby poszukujące mieszkania mogły liczyć na wydatek przeciętnie 5 proc. mniejszy niż na początku roku i wyniósł on około 7,4 tys. zł/mkw.

- Dobrą informacją dla osób poszukujących nowego mieszkania może być spodziewane dalsze obniżanie się średniej ceny w tym mieście, jednak należy również pamiętać o zbliżających się negatywnych zmianach – dodaje Jungiewicz.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / W Krakowie niewielkie obniżki cen