W lutym nadal spadała produkcja OPEC

opublikowano: 01-03-2019, 14:56

W minionym miesiącu producenci z kartelu OPEC nadal zmniejszali wydobycie ropy. Dostawy od 14-tu członków stowarzyszenia zredukowane zostały o 560 tys. baryłek dziennie do łącznie 30,5 mln baryłek.

Najmocniej kurek przykręciła Arabia Saudyjska, której wydobycie ograniczone zostało o 100 tys. baryłek dziennie i w lutym 2019 r. osiągnęło 10,1 mln baryłek.

Ropa naftowa, zawór
Zobacz więcej

Ropa naftowa, zawór fot. Bloomberg

Co prawda kwotowo jeszcze większa redukcja miała miejsce w Wenezueli, ponieważ sięgnęła 160 tys. baryłek dziennie do łącznie 1,07 mln baryłek, ale w duzej mierze było to wynikiem zapaści gospodarczej i politycznych napięć w tym południowoamerykańskim kraju który znalazł się w katastrofalnym kryzysie,

Mocne cięcia stały się również udziałem Iranu. Wyniosły one 90 tys. baryłek, a kraj, który podobnie jak Wenezuela został dotknięty sankcjami gospodarczymi nałożonymi przez Stany Zjednoczone produkował średnio dziennie 2,65 mln baryłek w listopadzie. To najniższa wartość od 2013 r. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy