W lutym nieformalny szczyt UE ws. kryzysu

PAP
opublikowano: 09-02-2009, 12:38

Przed końcem lutego odbędzie się nieformalny szczyt szefów państw i rządów krajów Unii Europejskiej w sprawie kryzysu finansowego i gospodarczego - poinformowała w poniedziałek Komisja Europejska.

Dokładna data nieformalnego spotkania pozostaje do ustalenia przez czeskie przewodnictwo; dojdzie do niego prawdopodobnie w Brukseli. Szczegóły ma ogłosić premier Topolanek podczas środowej wizyty w Brukseli.

Rzecznik KE Johannes Laitenberger podał, że inicjatywa zwołania szczytu jest wynikiem poniedziałkowej rozmowy szefa KE Jose Barroso z premierem sprawujących unijne przewodnictwo Czech Mirkiem Topolankiem.

"W wyniku tej rozmowy telefonicznej czeskie przewodnictwo pozytywnie rozpatruje pomysł zorganizowania nieformalnego spotkania szefów państw i rządów całej UE" - powiedział rzecznik. Wyjaśnił, że ma to być "spotkanie przygotowawcze" przed szczytem UE 19-20 marca w Brukseli, także poświęconym sprawom gospodarczym.

"Chodzi o wymianę informacji, jak przebiegają wysiłki na rzecz pobudzenia gospodarki w krajach członkowskich, jakie są nasze pierwsze doświadczenia w tej dziedzinie" - powiedział Laitenberger.

Prezydent Francji Nicolas Sarkozy, który dopiero co rozstał się ze sterami UE, zarzuca czeskiemu przewodnictwu brak inicjatyw w walce z kryzysem finansowym i gospodarczym. Dlatego już pod koniec stycznia zaproponował zwołanie kolejnego nieformalnego szczytu przywódców krajów strefy euro w tej sprawie (pierwszy odbył się za francuskiego przewodnictwa w październiku w Paryżu).

Inicjatywa ta została jednak odrzucona w ubiegłym tygodniu przez rząd w Berlinie, który uznał, że "nie ma potrzeby" spotkania w tym formacie. Także Czechy, które nie są w strefie euro, były przeciwne, bowiem byłyby wykluczone z uczestnictwa w takim szczycie.

"Pomysł jest taki, by się spotkać w +27+, bowiem kryzys dotyczy nas wszystkich" - podkreślił Laitenberger.

Niemcy ogłosiły tydzień temu, że 22 lutego w Berlinie spotkają się przywódcy wszystkich europejskich członków G20 (krajów rozwiniętych i gospodarek wschodzących), by przygotować szczyt tej grupy 2 kwietnia w Londynie. Na zaproszenie kanclerz Angeli Merkel do Berlina mają przyjechać: Barroso, Sarkozy, premierzy Włoch i Wielkiej Brytanii oraz prawdopodobnie Hiszpanii i Holandii.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane