Czytasz dzięki

W najbliższym czasie złoty stabilny

  • PAP
opublikowano: 26-06-2020, 15:55

W najbliższym czasie kurs EUR/PLN powinien pozostać stabilny, nie można jednak wykluczyć scenariusza, w którym sytuacja epidemiczna ulegnie pogorszeniu, zwłaszcza w USA, i dojdzie do osłabienia krajowej waluty. Sytuacja na krajowym rynku długu również jest stabilna, przy czym rentowności mogą lekko spadać.

"Na rynku walutowym jest dość spokojnie i widać, że jest tam trochę więcej ostrożności niż na indeksach. Notowania giełdowe są wspierane różnymi pakietami monetarnymi i fiskalnymi, i trzymają się, można powiedzieć, nieracjonalnie wysoko. Na walutach tego nie ma. Jeżeli sytuacja pozostanie bez zmian, to kurs EUR/PLN pozostanie stabilny, w przedziale 4,40-4,50. Nie można jednak wykluczyć negatywnego scenariusza i osłabienia złotego. W czwartek w USA odnotowano rekordową dzienną liczbę nowych potwierdzonych przypadków zakażeń i widać, że wirus nie odpuszcza. Bardziej prawdopodobne zatem jest, że sytuacja się pogorszy niż, że się polepszy" - powiedział PAP Biznes główny ekonomista XTB, Przemysław Kwiecień.

RYNEK DŁUGU

Podczas piątkowych notowań na krajowym rynku długu skarbowego rentowności poszły w górę po około 2 pb na środku i długim końcu krzywej.

"Cały rynek pozostaje w oczekiwaniu na to, jak dalej rozwinie się sytuacja, przez co notowania są w miarę stabilne. Na ten moment większe jest ryzyko, że coś pójdzie nie tak. Rynek już uwzględnia w wycenach to, że sytuacja jest pod kontrolą oraz, że dane wskazują na szybki powrót do aktywności gospodarczej. Pole do zaskoczeń in plus jest zatem dosyć małe, z kolei rozczarowania in minus mogą być duże. W najbliższym czasie spodziewam się, że rentowności może nie będą jakoś bardzo spadać, ale raczej nie powinny rosnąć" - powiedział Kwiecień.

Na rynkach bazowych dochodowość amerykańskich 10-letnich obligacji skarbowych wynosi 0,664 proc. (-1 pb), a niemieckich -0,473 proc. (-0,3 pb).

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane