W Norwegii inflacja najwyższa od 34 lat

opublikowano: 10-08-2022, 10:16
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Już czwarty miesiąc z rzędu inflacja w Norwegii okazała się większa niż oczekiwano, co zwiększa presję na bank centralny, aby podwyższył stopy mocniej niż sygnalizował, informuje Bloomberg.

W lipcu ceny detaliczne rosły w Norwegii o 6,8 proc. w ujęciu rocznym, najmocniej od lipca 1988 roku. Ekonomiści prognozowali 6,3 proc., a bank centralny tylko 5,1 proc. Tak wyraźna różnica zwiększy spekulacje dotyczące skali podwyżki stóp na posiedzeniem Banku Norwegii w przyszłym tygodniu. W czerwcu sygnalizował po najbardziej agresywnej od dwóch dekad podwyżce o 50 pkt. bazowych, że kolejna może być niższa. Obecnie mówi się, że możliwa jest kolejna podwyżka o pół punktu procentowego. Zwłaszcza, że preferowana przez bank centralny miara inflacji pokazała jej wzrost do rekordowych 4,5 proc. Mediana prognoz rynkowych wynosiła 3,8 proc., a Bank Norwegii spodziewał się 3,2 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane