W Norwegii na dole bez zmian

  • Dorota Czerwińska
opublikowano: 02-02-2015, 00:00

Rynek pracy

Parytety dla kobiet w zarządach nie wpływają na ogólną sytuację pań na rynku pracy w Norwegii. W 2003 r. Norwegia jako pierwszy kraj na świecie wprowadziła kwoty dla kobiet zasiadających w zarządach spółek giełdowych i 40-procentowy udział pań osiągnęła w 2007 r.

Badanie „Breaking the Glass Ceiling? The Effect of Board Quotas on Female Labor Market Outcomes in Norway” przeprowadzone przez amerykańskich naukowców, m.in. Marianne Bertrand z University of Chicago Booth School of Business, analizują wpływ tej reformy na sytuację zawodową kobiet dziesięć lat później.

Badacze potwierdzają, że kobiety, które weszły do zarządów po wprowadzeniu reformy, miały większe kwalifikacje niż ich poprzedniczki. Zmniejszyła się zasadniczo różnica w zarobkach kobiet i mężczyzn zasiadających w zarządach i wzrosła liczba kobiet zatrudnionych na pięciu najlepiej wynagradzanych stanowiskach w spółkach, które wprowadziły reformę.

Jednocześnie jednak okazało się, że wprowadzenie kwot niewiele wpłynęło na zwiększenie zatrudnienia kobiet na niższych stanowiskach w tych samych firmach. Nie wpłynęło również na polepszenie sytuacji zawodowej Norweżek, które nie są w zarządach, a mają identyczne kwalifikacje jak ich koleżanki, które tam zasiadły.

Badacze stwierdzają również, że choć studentki z Norwegian School of Economics, które wzięły udział w badaniach, są doskonale poinformowane o kwotach, to tylko nieliczne zamierzają w związku z tym odkładać plany dotyczące założenia rodziny. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Czerwińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu