W oczekiwaniu na kolejne wyniki

Rafał Sadoch, Zespół mForex, Biuro maklerskie mBanku S.A.
opublikowano: 17-01-2022, 11:06

Sentyment rynkowy na otwarciu tygodnia pozostaje mieszany, podobnie jak wydźwięk piątkowej sesji na Wall Street.

Opublikowane dziś rano dane o chińskim PKB za IV kw. okazały się powyżej oczekiwań rynkowych, ale dynamika spowolniła do 4.0% r/r z 4.9% r/r odnotowanych kwartał wcześniej, przy medianie prognoz rynkowych na poziomie 3.6% r/r. Spadek dynamiki PKB skłonił tamtejsze władze do obniżenia poziomu stóp w celu zapewnienia dodatkowego wsparcia dla gospodarki. Notowania kontraktów terminowych na amerykańskie indeksy pozostają w pobliżu piątkowego zamknięcia, a niemiecki Dax utrzymuje się powyżej poziomu 15800 pkt. Rozpoczęty w piątek sezon wyników na Wall Street przez publikacje rezultatów działalności największych instytucji finansowych nie dał jednoznacznego wydźwięku. W przypadku JP Morgan oraz Citigroup zysk na akcję zaprezentował się dobrze, ale inwestorów rozczarowały wyniki z działalności tradingowej. Dziś w USA obchodzony jest Dzień Martina Luthera Kinga i nie ma regularnej sesji na Wall Street, zatem nie powinniśmy być świadkami większych przetasowań. Od jutra publikowane będą kolejne wyniki amerykańskich instytucji finansowych jak Goldman Sachs czy Bank of America.

Notowania ropy pozostają wysoko, w czym pomagają pojawiające się problemy w zwiększeniu wydobycia, przy wciąż utrzymującym się na wysokim poziomie popycie mimo rozprzestrzeniania się wariantu Omikron. Rynek wątpi, że do silniejszych ograniczeń może dojść ze względu na relatywnie niski odsetek osób ciężko przechodzących zakażenie. Złoto pozostaje poniżej strefy oporu zlokalizowanej w rejonie 1830 USD za uncję. Zbliżająca się dużymi krokami normalizacja polityki monetarnej na świecie powinna być czynnikiem ograniczającym przestrzeń do wzrostu notowań żółtego metalu.

Na rynku walutowym dolar umiarkowanie traci na wartości, a notowania EURUSD pozostają powyżej 1.14. Po ubiegłotygodniowej aprecjacji japońskiej waluty, nowy tydzień otwiera ona spadkami przed jutrzejszym posiedzeniem Banku Japonii, a notowania USDJPY wracają powyżej 114. Ze względu na wzrosty na rynku ropy dobrze prezentują się waluty surowcowe, na czele z dolarem kanadyjskim. Kalendarium makroekonomiczne na początku tygodnia nie należy do najciekawszych, podobnie jak i w całym tygodniu, kiedy na pierwszym planie będą wyniki spółek i komentarze bankierów centralnych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane