W piątek notowania EUR/PLN powinny być stabilne

  • PAP
opublikowano: 29-04-2021, 18:07

Ostatnia sesja kwietnia powinna przynieść powrót kursu EUR/PLN do trendu bocznego w okolicach poziomu 4,56 - ocenił w rozmowie z PAP Biznes analityk rynków finansowych banku Millennium Mateusz Sutowicz. Jego zdaniem, rentowności polskich obligacji 10-letnich, po osiągnięciu poziomów najwyższych od kwietnia 2020 r., w piątek nie powinny dalej rosnąć.

Adobe Stock

"Podczas ostatniej sesji tego miesiąca, w piątek nie spodziewałbym się większej zmienności kursu i wydaje mi się, że powinien on powrócić do kanału bocznego ze środkiem w okolicy 4,56" - powiedział analityk rynków finansowych banku Millennium Mateusz Sutowicz.

Rano złoty osłabiał się w stosunku do euro przekraczając w pewnym momencie poziom 4,585. Jednakże jeszcze przed południem polska waluta zaczęła się umacniać i kurs eurozłotego zszedł w okolice 4,565. Około godz. 16.15 kurs EUR/PLN znajdował się wokół poziomu 4,5718.

"Czwartkowe umocnienie złotego można łączyć przede wszystkim z tym, że nie sprawdziły się obawy związane z wyrokiem TSUE dotyczącym kredytów frankowych. Nie było w nim informacji, które jednoznacznie rozstrzygałyby wybrane zagadnienia. Rynek odebrał to orzeczenie pozytywnie, a cała uwaga rynków w ‘sadze frankowej’ przenosi się do kraju, gdzie będziemy oczekiwać wyroku Sądu Najwyższego. Natomiast pozycjonowanie się inwestorów na niekorzystne rozstrzygnięcie dla sektora finansowego nie sprawdziło się, więc kurs EUR/PLN wrócił w okolice poziomu 4,5680, na którym czuł się dobrze przez ostatnie dwa tygodnie" - wyjaśnił Sutowicz.

Analityk dodał, że początek maja powinien upłynąć pod znakiem oczekiwania na wyrok SN, który wciąż pozostaje ryzykiem dla kursu eurozłotego. Ogłoszenie wyroku zaplanowano na 11 maja.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) uznał m.in., że skutki stwierdzenia przez sąd istnienia nieuczciwego warunku w umowie podlegają przepisom prawa krajowego, przy czym kwestia utrzymywania się w mocy takiej umowy powinna być oceniana przez sąd krajowy.

Szef UOKiK Tomasz Chróstny ocenił wyrok jako zgodny z dotychczasową linią orzecznictwa w tych sprawach i korzystny dla 'frankowiczów'.

Z kolei, według przedstawicieli Związku Banków Polskich czwartkowy wyrok TSUE stwarza dobry klimat do prowadzenia przez banki postępowań ugodowych w sprawie kredytów walutowych.

Około godz. 16.15 kurs USD/PLN znajdował się blisko punktu odniesienia na poziomie do 3,775. W tym czasie EUR/USD zniżkował o 0,12 proc. do 1,2112.

RYNEK DŁUGU

"Wydaje mi się, że po tak silnych ruchach nie ma podstaw, żeby oczekiwać, że rentowności bunda zachowają się spektakularnie także w piątek, dlatego oczekiwałbym krótkoterminowej stabilizacji. Jutrzejszy odczyt inflacji, który może pokazać solidne przyspieszenie wskaźnika CPI byłby argumentem bardziej dla krótkoterminowego długu, w przypadku długiego końca krzywej raczej nie zobaczymy wzrostu rentowności" - powiedział Mateusz Sutowicz.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

W ostatnich dwóch dniach dochodowości niemieckich obligacji 10-letnich wzrosły z poziomu -0,255 proc. do -0,192 proc.

Podczas czwartkowej sesji rentowności polskich obligacji 10-letnich wzrosły o ok. 12 pb do poziomu 1,7 proc. i jak wskazał analityk, znalazły się najwyżej od kwietnia 2020 r.

"W czwartek obserwowaliśmy solidne wzrosty rentowności na rynku długu, szczególnie na długim końcu krzywej. Zjawisko ciężko przypisać jednemu wydarzeniu. Po pierwsze, w ostatnich dniach mieliśmy do czynienia ze wzrostem dochodowości na rynkach bazowych, w którym polskie obligacje nie brały udziału i być może po dzisiejszym skupie obligacji doszło do uwolnienia rentowności. Po drugie musimy pamiętać, że rynek jest nadal pod wpływem aktywności NBP, która w jakiś sposób prowadzi ten rynek" - dodał Sutowicz.

Podczas czwartkowego przetargu odkupu obligacji Narodowy Bank Polski skupił papiery 6 serii łącznie za 5,0 mld zł, z czego 5 serii obligacji skarbowych za 4,87 mld zł i 1 serię papierów BGK za 0,13 mld zł. Łącznie na dwóch kwietniowych przetargach NBP skupił obligacje za 10,389 mld zł.

"Odkup obligacji w kwietniu na poziomie 10 mld zł to bardzo dużo i przywołuje na myśl pierwsze miesiące pandemii przed rokiem, kiedy bank był agresywny. Jednakże bank centralny to właśnie obiecywał, że będzie agresywny i działania banku będą także czynnikiem utrzymującym dochodowości w ryzach w kolejnych miesiącach, pomimo oczekiwanych wzrostów dochodowości w USA i strefie euro" - wskazał analityk banku Millennium.

Na rynkach bazowych dochodowości amerykańskich 10-letnich obligacji skarbowych rosły o 4,5 pb do 1,665 proc., a niemieckich o 2 pb do -0,192 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane