W Podlaskiem znaleziono padłe gęsi w pobliżu fermy

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 12-10-2005, 19:00

Kilkadziesiąt padłych gęsi znaleziono w środę w pobliżu jednej z ferm hodowlanych w Trześciance w gminie Narew (Podlaskie) - poinformowała PAP policja i służby weterynaryjne. Służby weterynaryjne wykluczają, że przyczyną padnięcia ptaków była jakakolwiek choroba zakaźna.

 Kilkadziesiąt padłych gęsi znaleziono w środę w pobliżu jednej z ferm hodowlanych w Trześciance w gminie Narew (Podlaskie) - poinformowała PAP policja i służby weterynaryjne. Służby weterynaryjne wykluczają, że przyczyną padnięcia ptaków była jakakolwiek choroba zakaźna.

Gęsi znaleziono w odległości kilkuset metrów od fermy, na skraju lasu. Ich liczbę szacuje się na 50-100. Na razie trudno ustalić dokładną liczbę, ponieważ szczątki są w różnym stadium rozkładu.

Jak poinformował PAP powiatowy lekarz weterynarii w Hajnówce Jan Dynkowski, padłe ptaki i ptasie szczątki znajdowały się na żwirowisku, padlinę odkopały dzikie zwierzęta.

Dochodzenie w tej sprawie prowadzi policja w Hajnówce. Oficer prasowy hajnowskiej policji Tomasz Snarski powiedział PAP, że zabezpieczane jest miejsce, gdzie znajdują się pozostałości martwych ptaków. Trwa też ustalanie, kto zakopał tam padłe gęsi i czy pochodzą one np. z pobliskiej fermy.

Dynkowski powiedział, że trzy tygodnie temu gęsi z pobliskiej fermy były badane pod kątem ptasiej grypy. Ptakom robiono badania krwi w ramach monitoringu zaleconego przez nadzór sanitarny i weterynaryjny. Badania wykluczyły chorobę. Dodał, że szczątki są obecnie w takim stanie rozkładu, że nawet nie można pobrać materiału do badań.

Zarówno policja, jak i służby weterynaryjne podejrzewają, że zdychające w trakcie hodowli ptaki sukcesywnie zakopywano zamiast wywozić do utylizacji. Już sprawdzono, że pobliska ferma miała umowę ze specjalistyczną firmą na utylizację padłych ptaków, ale mogła ich tam nie dostarczać.

Dynkowski powiedział, że będzie sprawdzana cała dokumentacja hodowli gęsi z tej fermy. Hodowca ma bowiem obowiązek odnotowywać wszystkie informacje dotyczące chowu.

Jak poinformował zastępca wojewódzkiego lekarza weterynarii Marek Wincenciak, sprawę sprawdza także Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. Przypomniał on, że hodowcy tzw. dużych zwierząt, np. krów czy koni, mają obowiązek utylizowania padłych sztuk, a w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) muszą przedstawiać dokumenty potwierdzające ich utylizację. Na tej podstawie agencja wyrejestrowuje zwierzęta.

Jan Dynkowski powiedział, że także hodowcy drobiu mają obowiązek utylizowania padłych ptaków, ale - jak przyznał - kontrola, czy rzeczywiście to robią, jest trudniejsza. Przypomniał, że w Podlaskiem wiosną wszyscy hodowcy uczestniczyli w specjalnych szkoleniach na ten temat.

Co tam, panie, w inwestycjach?
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
×
Co tam, panie, w inwestycjach?
autor: Małgorzata Grzegorczyk
Wysyłany raz w miesiącu
Małgorzata Grzegorczyk
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane