W pół roku zarobisz na bilet na Pendolino

opublikowano: 22-04-2015, 00:00

Odkładając 10 tys. na najlepszej lokacie półrocznej, zarobisz tyle, że wystarczy na bilet z Katowic do Warszawy.

Oprocentowanie najlepszych lokat półrocznych, które można założyć bez dodatkowych warunków, wynosi od 2,5 do 3 proc. — wynika z rankingu, przygotowanego przez portal Bankier.pl. To dwukrotność stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego, która wynosi 1,5 proc. Wskaźnik ten stanowi dla banków punkt odniesienia przy wycenianiu depozytów przyjmowanych od klientów.

Na czele rankingu lokat dla kwoty 1 tys. zł są BIZ Bank i Bank Smart, które oferują odsetki na poziomie 2,9 proc. Idea Bank z Lokatą Stabilną na 2,8 proc. zajmuje kolejne miejsce, a dalej są od Lokaty jak Marzenie dostępnej w Getin Banku, Getin Online i Open Online. Jeśli dysponujemy kwotą 10 tys. zł, to najwięcej — 3 proc. — gotów jest nam dać SK Bank na Lokacie24. Po pół roku zgarniemy odsetki w wysokości 120 zł — to tyle, ile kosztuje bilet w drugiej klasie pociągu Pendolino między największymi polskimi miastami (i to kupiony z kilkudniowym wyprzedzeniem).

Depozyt w SK banku można założyć od kwoty 3 tys. zł wzwyż. Drugie miejsce zajmują ex aequo BIZ Bank i Bank Smart z lokatami na 2,9 proc., a kolejną pozycję Idea Bank z Lokatą Stabilną. Zestawienie dla kwoty 30 tys. wygląda analogicznie jak dla 10 tys. Bankier.pl w rankingu uwzględnia tylko te depozyty, które można założyć bez spełniania dodatkowych warunków. Czasami w bankach pojawiają się lepiej oprocentowane depozyty promocyjne, ale żeby skorzystać z oferty, trzeba założyć konto lub przynieść nowe środki. Z reguły na lepsze oprocentowanie lokat mogą liczyć nowi klienci, bo lokaty służą bankom za wabik. © Ⓟ

Fifty fifty w strukturach

Z 75 produktów strukturyzowanych, które zakończyły się w I kwartale, połowa przyniosła zysk, a pozostałe dały zwrot kapitału, przy czym w pięciu przypadkach ze względu na niepełną ochronę klienci ponieśli niewielkie straty — wynika z raportu Analiz Online. Średnia uroczniona stopa zwrotu wyniosła 2,6 proc. Najzyskowniejsza okazała się jednak z krótkoterminowych struktur walutowych BZ WBK, która przyniosła 7,5 proc. (uroczniony zysk to 15,7 proc.).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu