W POZNANIU WESPRĄ MAŁYCH I ŚREDNICH

Marlena Kaczmarek
opublikowano: 23-06-2000, 00:00

W POZNANIU WESPRĄ MAŁYCH I ŚREDNICH

Konsorcjum sieci innowacyjnej chce promować polską myśl techniczną

OSTATNI DZWONEK: Problem polega na tym, że pieniądze na badania i nowe technologie są, ale firmy nie korzystają z nich z powodu braku pomysłu, jak środki te wykorzystać — mówi Jacek Guliński, członek zarządu Fundacji UAM PPNT fot. Piotr Długosz

W Poznaniu w najbliższych tygodniach powstanie z inicjatywy Fundacji UAM Poznański Park Naukowo-Technologiczny – regionalne konsorcjum wielkopolskiej sieci innowacyjnej. Jego zadaniem będzie promowanie polskiej technologii. Ośrodki takie powstały już w Krakowie i Warszawie.

Fundacja UAM Poznański Park Naukowo-Technologiczny jest inicjatorem powołania w Poznaniu regionalnego konsorcjum wielkopolskiej sieci innowacyjnej, którego celem jest promocja polskiej technologii. Będzie to forum, w skład którego wejdą wielkopolscy naukowcy, biznesmeni, zrzeszenia gospodarcze, banki oraz Urząd Marszałkowski.

Brak zamówień

— Poznań jest silnym ośrodkiem uczelnianym. Mimo to poznańskie szkoły wyższe sprzedają znikomą ilość patentów firmom, które zainteresowane są wdrożeniem nowej, lepszej i tańszej linii technologicznej. Trzeba koniecznie przełamać stereotyp nieproduktywnych uczelni, które muszą wreszcie stać się rzeczywistym dawcą nowych rozwiązań technologicznych. Jeśli tak się nie stanie, to po wejściu Polski do Unii Europejskiej wielkopolskie firmy upadną, gdyż ze swoimi przestarzałymi liniami produkcyjnymi, nie będą w stanie sprostać konkurencji — mówi Jacek Guliński, członek zarządu Fundacji UAM Poznański Park Naukowo-Technologiczny.

Zdaniem Jacka Gulińskiego, problemem polskich małych i średnich przedsiębiorstw jest także brak wiedzy o tym, że istnieją specjalne programy UE, wspomagające rozwój lokalnych firm, a co za tym idzie — także brak doświadczenia, przy korzystaniu z unijnej pomocy. Zadanie poszerzenia świadomości polskich przedsiębiorców na ten temat wziąć ma na siebie m.in. tworzone regionalne konsorcjum wielkopolskiej sieci innowacyjnej.

Unia może pomóc

— Zwykle małe i średnie przedsiębiorstwa mają zbyt mało pieniędzy, aby na własną rękę opracowywać nowe rozwiązania w produkcji. W tej dziedzinie korzystać mogą one jednak z grantów przygotowywawczych i funduszy Unii Europejskiej dla MSP — twierdzi Jacek Guliński. Wielkopolskie konsorcjum sieci innowacyjnej chce pomagać tego typu przedsiębiorstwom w znalezieniu np. unijnych funduszy w celu sfinansowania opracowania nowych technologii.

Wiele możliwości firmom daje np. V Program Ramowy Badań, Rozwoju Technologicznego i Prezentacji Unii Europejskiej, którego regionalnym punktem kontaktowym jest Fundacja UAM PPNT. Granty przygotowawcze Exploratory Awards zapewniają pokrycie przez Komisję Europejską w 75 proc. (czyli do 22 500 EUR — około 94 500 zł) kosztów całkowitych, związanych z przygotowaniem programów badawczych UE. Tego typu projekty trwać mogą od 3 do 12 miesięcy, a jego uczestnikami mogą być co najmniej dwie MSP z terenu UE (lub co najmniej jedno z UE, a pozostałe firmy z terenów stowarzyszonych). Drugi program Craft zakłada przeprowadzanie badań na zamówienie. Grupa MSP, posiadających ograniczony potencjał badawczy uzupełniona zostaje przez podwykonawcę realizującego badania (uczelnie, ośrodki badawcze) na ich rzecz. Firmy zarządzają natomiast projektem i mają wyłączność na wszelką własność intelektualną wynikającą z tych badań.

Programy Craft Komisja Europejska finansuje w 50 proc. do maksymalnej kwoty 1 mln EUR (około 4,2 mln zł). Partnerami projektów mogą być trzy nie związane ze sobą MSP, pochodzące co najmniej z dwóch krajów, w tym jednego —członka UE.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane