W projekcie budżetu na 02 brak planu naprawy fin.

Europejski Fundusz Leasingowy SA
opublikowano: 03-10-2001, 21:15

WARSZAWA (Reuters) - Rada Polityki Pieniężnej (RPP) uważa, że przygotowany projekt budżetu na 2002 rok nie zawiera propozycji mających na celu uzdrowienie finansów publicznych, podała RPP w środowym komunikacie.

"Podstawową słabością przedstawionego projektu ustawy budżetowej na rok 2002 jest brak planu naprawy finansów publicznych" - podano w komunikacie.

Według RPP projekt przewiduje znaczny wzrost deficytu ekonomicznego w 2001 roku i w 2002 roku, tak w stosunku do lat poprzednich, jak i do założeń projektu budżetu na rok 2002.

"Wzrost deficytu prowadzi do narastania długu publicznego i rodzi niebezpieczeństwo wejścia w pułapkę zadłużenia" - głosi środowy komunikat.

Zdaniem RPP deficyt ekonomiczny w 2002 roku powinien być "wyraźnie niższy" niż w roku 2001, tak aby umożliwić zwiększenie środków na finansowanie inwestycji w przedsiębiorstwach.

Z drugiej strony Rada podała, że nie kwestionuje przedstawionych założeń dotyczących tempa wzrostu gospodarczego i poziomu inflacji.

"Są one zbieżne w projekcjami Narodowego Banku Polskiego. Jednak w przypadku dalszego pogorszenia koniunktury na świecie, tempo rozwoju polskiej gospodarki może być niższe" - podano w komunikacie.

W środę Rada spotkała się na jednodniowym posiedzeniu, które było poświęcone omówieniu projektu ustawy budżetowej na rok przyszły.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 97 00, fax +48 22 653 97 80, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Europejski Fundusz Leasingowy SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / W projekcie budżetu na 02 brak planu naprawy fin.