W przyszłym roku będą kolejne emisje

Beata Tomaszkiewicz
23-09-2004, 00:00

Dominet Bank dzięki emisji obligacji pokryje niedobory kapitału. Zapewni sobie finansowanie działalności kredytowej i stabilny wzrost.

Dominet Bank otrzymał zgodę od Komisji Nadzoru Bankowego (KNB) na zaliczenie emisji obligacji podporządkowanych do funduszy własnych. Dzięki temu mógł uruchomić pierwszą transzę emisji wartości 30 mln zł, która podniosła jego kapitały do ponad 103 mln zł, a współczynnik wypłacalności do 12,4 proc.

— Program emisji obligacji podporządkowanych zorganizował BRE Bank. To pierwsza na rynku operacja tego typu zrealizowana między podmiotami nie powiązanymi, gdzie emitentem jest bank. Papiery są na okazicieli, co oznacza, że inwestorzy mogą nimi handlować, na co zgodę wydała KNB — mówi Agnieszka Czuba, dyrektor departamentu rynków finansowych BRE Banku.

Całość emisji ma wynieść 80 mln zł. Następną transzę zaplanowano na pierwszą połowę przyszłego roku. A ponieważ tak pozyskany kapitał nie może przekroczyć 50 proc. funduszy podstawowych, część finansowania będą też musieli wnieść do banku inwestorzy.

— Nie wykluczamy w połowie 2005 r. emisji akcji skierowanych do dotychczasowych akcjonariuszy — mówi Sylwester Cacek, kontrolujący przez spółkę Dominet, Dominet Bank.

Drugim udziałowcem banku jest fundusz Merrill Lynch.

Jak zapewnia Sylwester Cacek inwestorzy koncentrują się obecnie na ogólnopolskim rozwoju tego jednego z najmniejszych banków i nie planują na tym etapie jego sprzedaży. Obecnie w spółce wprowadzono zintegrowany system informatyczny, co pozwoli na rozwój kont, kart kredytowych kredytów gotówkowych i produktów depozytowych. Bank może w tym roku wypracować około 14 mln zł zysku netto, wobec 870 tys. zł w 2003 r., ale jak mówi Sylwester Cacek, prawdziwy przełom nastąpi w przyszłym roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Beata Tomaszkiewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / W przyszłym roku będą kolejne emisje