W relacjach inwestorskich warto równać do najlepszych

Krzysztof Kolany, Bankier.pl
opublikowano: 22-03-2016, 22:00

Wśród 126 giełdowych spółek ocenionych przez ekspertów rynku kapitałowego w badaniu Giełdowa Spółka Roku 2015 tylko 13 uzyskało noty powyżej 80 proc. w kategorii relacji inwestorskich (IR).

Na pierwszy rzut oka trudno znaleźć wspólny mianownik najwyżej ocenianych. W pierwszej dziesiątce niemal po równo reprezentowane są blue chipy z WIG20, „średniaki” z mWIG40 i „maluchy” z sWIG80. Reprezentują różne branże: są dwa banki, rafineria, producent gier komputerowych, wytwórca wyrobów aluminiowych, firma informatyczna, deweloper i firma odzieżowa. Akcje nie wszystkich spółek dały zarobić w 2015 r., a tylko dwa walory z dziesięciu pozwoliły na ponadprzeciętny zysk. Kilka spółek z wysoko cenionym IR równocześnie otrzymało stosunkowo niską ocenę w klasyfikacji ogólnej.

WZORZEC:
WZORZEC:
Z rąk Małgorzaty Zaleskiej, prezes GPW, wyróżnienia w kategorii „Relacje z inwestorami” odebrali Dariusz Mańko (Grupa Kęty, pierwszy od lewej), Wojciech Jasiński, kierujący PKN Orlen, a także Marek Tymiński, szef CI Games.
Marek Wiśniewski

W relacjach — także tych inwestorskich — często liczą się drobne rzeczy.

Na przykład to, że strona internetowa i raporty dostępne są także w wersji angielskojęzycznej, co dla poważnej spółki notowanej na GPW powinno być standardem. Tak samo jak dbałość o przejrzystość i wygląd raportów kwartalnych — skan wrzucony w format PDF źle wygląda już nawet na rynku NewConnect. Taką drobnostką po stronie spółki, która znacząco ułatwia życie inwestorowi czy analitykowi, jest możliwość ściągnięcia danych w formacie xls bądź csv.

Spółki wysoko oceniane w kategorii relacje inwestorskie łączy fakt, że i dzielą się informacjami z inwestorami, i traktują poważnie zarówno obecnych, jak i potencjalnych akcjonariuszy. Żadna spółka z IR-owej czołówki nie publikuje sprawozdań finansowych na ostatnią chwilę. Najwyżej notowana spółka — PKN Orlen (ex aequo z Grupą Kęty) — publikuje raporty kwartalne jako pierwsza spółka z WIG20. Trudno zrozumieć, dlaczego mniejsi emitenci często zwlekają do ostatniej chwili, skoro tak duża firma jest w stanie przedstawić wyniki w ciągu około 20 dni po zakończeniu kwartału.

Analitycy i inwestorzy doceniają także politykę dywidendową. Poza bankami (którym dywidendy często dyktuje KNF) i LPP wszystkie pozostałe spółki z pierwszej dziesiątki mają ustalone zasady podziału zysku. Inwestor po prostu wie, na co może liczyć, i uwzględnia to w swoich analizach. Do dobrego tonu należą też telekonferencje po publikacji wyników kwartalnych, spotkania zarządu z analitykami oraz miłe dla oka prezentacje inwestorskie.

Kluczową, ale trudno mierzalną kategorią jest otwartość i komunikatywność zarządu, gdy prezes wprost mówi o planach i wynikach firmy. Cechą łączącą najwyżej ocenianych emitentów jest także strategia — czyli pewien twardy punkt odniesienia pozwalający inwestorom na porównanie osiągnięć spółki z założonymi celami.

Wyraźnymi zwycięzcami w rankingu najlepszych relacji inwestorskich zostały ex aequo PKN Orlen oraz Grupa Kęty. To nagroda zasłużona, dodatkowym plusem dla Kęt jest ogłaszanie prognoz finansowych oraz publikacja szacunkowych wyników jeszcze przed zakończeniem bieżącego kwartału. To standard na giełdzie nowojorskiej, ale wciąż rzadkość na GPW. Orlen wyróżnia się natomiast szybkością oraz świetnym wyglądem prezentacji i raportów kwartalnych. W tej kategorii wiele spółek notowanych na GPW mogłoby się jeszcze wiele nauczyć. Jeśli niżej oceniane spółki będą równać do najlepszych, to szanse na przyciągnięcie nowych inwestorów na giełdę zdecydowanie wzrosną.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Krzysztof Kolany, Bankier.pl

Polecane