Czytasz dzięki

W Rosji brakuje miejsca na cukier

opublikowano: 29-11-2019, 08:14

Rosyjscy producenci cukru zrobili go tak dużo, że brakuje im miejsca na jego składowanie.

Produkcja cukru w Rosji podwoiła się przez minioną dekadę. W obecnym sezonie ma wzrosnąć o 20 proc. do rekordowej wielkości 7,2 mln ton dzięki sprzyjającej pogodzie. Zmusiło to niektórych producentów do składowania cukru poza rafineriami „pod chmurką”, co może negatywnie wpłynąć na jego jakość. Niektórzy korzystają z wynajętych magazynów, co z kolei pociąga za sobą dodatkowe koszty.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

- Musimy to robić, bo nie mamy przestrzeni magazynowej – ogłosił szef unii producentów cukru Adriej Bodin podczas seminarium w Londynie zorganizowanym przez Międzynarodową Organizację Cukru. – Ten cukier może być potem przerobiony ponownie – dodał.

Poinformował, że eksport rosyjskiego cukru może wynieść 1 mln ton. Odbiorcami będą głównie sąsiadujące z Rosją kraje. Bodin powiedział, że brakować będzie magazynów dla ok. 2 mln ton cukru.

Rosyjska branża cukrowa przeszła transformację przez ostatnie dekady. Kraj, który niegdyś importował surowy cukier, obecnie ma jego nadmiar. Rosja ma jednak problem z eksportem cukru, bo nie umie tak efektywnie jak inne kraje go przerabiać, co oznacza wyższy koszt.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane