W środę KNB i KE zajmą się sprawą UniCredito i BPH

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 07-03-2006, 20:07

Komisja Nadzoru Bankowego (KNB) zajmie się w środę wnioskiem włoskiego UniCredito o zgodę na wykonywanie prawa głosu z posiadanych przez ten bank 71,03 proc. akcji BPH. Zgoda KNB jest niezbędnym etapem planowanej przez UniCredito fuzji BPH z Pekao SA.

Komisja Nadzoru Bankowego (KNB) zajmie się w środę wnioskiem włoskiego UniCredito o zgodę na wykonywanie prawa głosu z posiadanych przez ten bank 71,03 proc. akcji BPH. Zgoda KNB jest niezbędnym etapem planowanej przez UniCredito fuzji BPH z Pekao SA.

Również w środę Komisja Europejska ma podjąć decyzję w sprawie wstąpienia na drogę prawną przeciwko Polsce w związku z blokowaniem fuzji banków Pekao SA i BPH.

UniCredito złożył wniosek do KNB 29 lipca 2005 r. Bez zgody KNB nie może wykonywać prawa głosu na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy BPH. Decyzja, jak poinformowało we wtorek biuro prasowe NBP, nie musi zapaść w środę. 

"Ewentualne połączenie banków Pekao SA i BPH SA będzie wymagało odrębnego postępowania i decyzji nadzoru bankowego" - przypomniał we wtorek NBP.

W środowym posiedzeniu Komisji weźmie udział prezes UniCredito Alessandro Profumo. Według wcześniejszych informacji, prezes włoskiego banku miał się także spotkać z premierem Kazimierzem Marcinkiewiczem, ten jednak w poniedziałek poinformował, że nie zaplanował w tym tygodniu spotkania z Profumo.

NBP przypomniał też we wtorek, że zgodnie z art. 25 ust. 7 Prawa Bankowego KNB, może odmówić wydania zezwolenia na wykonywanie praw głosu z akcji jeżeli: wpływ podmiotu zamierzającego objąć akcje może okazać się niekorzystny dla ostrożnego i stabilnego zarządzania bankiem, środki przeznaczone na nabycie akcji pochodzą z pożyczki, kredytu lub źródeł nieudokumentowanych oraz gdy przepisy prawa obowiązujące w miejscu siedziby tego podmiotu uniemożliwiają KNB wykonywanie efektywnego nadzoru.

Na podstawie zebranych przez Generalny Inspektorat Nadzoru Bankowego dokumentów została przygotowana rekomendacja, która będzie przedstawiona Komisji. NBP przypomniał też, że Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przeprowadził postępowanie wyjaśniające dotyczące konkurencji w polskim sektorze bankowym i nie znalazł podstaw do wydania decyzji zakazującej połączenia banków Pekao SA i BPH.

Wiceminister skarbu Paweł Szałamacha powiedział we wtorek dziennikarzom w Sejmie, że nie ma jeszcze odpowiedzi KNB na piątkowy wniosek resortu skarbu o dopuszczenie ministerstwa do postępowania, z prawem głosu. W piątek ministerstwo skarbu poinformowało też, że nie chce, by KNB wydawała zgodę dla UniCredito.

Szałamacha dodał, że jeśli resort skarbu nie dostanie zgody KNB na uczestniczenie w jej posiedzeniu, będzie chciał zaskarżyć tę decyzję.

NBP poinformował, że ma cztery ekspertyzy dotyczące wniosku resortu skarbu. Ekspertyzy te zostaną przedstawione na środowym posiedzeniu KNB.

Również w środę Komisja Europejska ma podjąć decyzję w sprawie wstąpienia na drogę prawną przeciwko Polsce w związku z blokowaniem połączenia Pekao SA i BPH. KE poinformowała o tym w piątek, a jeden z rzeczników KE Oliver Drewes potwierdził, że KE jest świadoma zbieżności dat decyzji KE i posiedzenia KNB.

Planowana fuzja BPH i Pekao SA jest konsekwencją połączenia włoskiego banku UniCredito z niemieckim HVB. UniCredito jest właścicielem 52,9 proc. akcji Pekao SA oraz pakietu akcji BPH, który należał do HVB. 18 października ub.r. KE wydała zgodę na połączenie UniCredito z HVB.

Polski rząd nie chce zgodzić się na fuzję polskich banków, powołując się na art. 3 umowy prywatyzacyjnej Pekao SA. Stanowi on, że UniCredito, tak długo jak będzie posiadało przynajmniej 10 proc. akcji Pekao SA, nie będzie pośrednio ani bezpośrednio konkurować w Polsce z Pekao SA.

Pod koniec grudnia MSP zażądało, by UniCredito sprzedało należące do niego akcje BPH. Pod koniec stycznia powtórzyło to żądanie, dając włoskiemu akcjonariuszowi 3 miesiące na jego realizację.

Po pierwszym przedstawieniu żądania przez MSP, UniCredito oświadczyło, że nie złamało umowy prywatyzacyjnej, zaś przyłączenie BPH do Pekao SA wzmocni pozycję Pekao SA. Uważa też, iż zakaz konkurencji nie jest przeszkodą dla połączenia firm o zasięgu międzynarodowym.

W lutym Polska zaskarżyła decyzje KE w sprawie zgody na fuzję UniCredito i HVB do Trybunału Sprawiedliwości UE w Luksemburgu. KE podkreśla jednak, że skarga nie zwalnia Polski z obowiązku wykonania decyzji.

Prezes PZU Cezary Stypułkowski powiedział podczas wtorkowej konferencji prasowej, że jeśli nie doszłoby do fuzji BPH i Pekao w związku z odmową odpowiednich władz na połączenie tych banków, to PZU mógłby być dobrym partnerem dla BPH. Kupno BPH wymagałoby jednak podniesienia kapitału przez PZU

Również w środę sejmowa Komisja Skarbu Państwa ma zająć się polityką Skarbu Państwa wobec sektora bankowego ze szczególnym uwzględnieniem Pekao SA oraz Banku Ochrony Środowiska (BOŚ) SA.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane