Czytasz dzięki

W środę nowe zakazy lotów

opublikowano: 14-09-2020, 22:00

Linie rejsowe nie polecą do Francji i około 30 krajów — zadecyduje współczynnik zachorowań. Branża turystyczna apeluje o rozsądek.

Od środy zacznie obowiązywać nowa lista zakazu lotów. Obecna obejmuje ponad 40 krajów, nowa będzie krótsza. Przypomnijmy: wprowadzony 2 września zakaz nie obowiązuje lotów czarterowych, które realizują nie tylko wyspecjalizowane linie, ale i linie rejsowe lub niskokosztowe — wystarczy, że biuro podróży wykupi od nich blok co najmniej 10 miejsc. Najnowszy projekt zwalnia z zakazu lotów kraje, które wprowadzą rozwiązania gwarantujące, że pasażerowie mają negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2.

Tym razem w projekcie rozporządzenia nie ma listy krajów z zakazem lotów, choć Ministerstwo Infrastruktury (MI) podało wstępne założenia (ramka). Resort zamierza brać pod uwagę współczynnik zachorowań na 100 tys. mieszkańców, którego próg podniósł do 90 przypadków. Marcin Horała, wiceminister infrastruktury, zapowiedział, że na liście będzie 31 państw, w tym Francja, przy czym może się to zmienić. W poniedziałek według danych, z których korzysta MI, spośród krajów UE próg przekraczały: Hiszpania (270,7), Francja (153,9), Malta (94,6), Luksemburg (92,7), a blisko niego znajdowała się Rumunia (86,1) i Chorwacja (83,7). Choć lista krajów z zakazem lotów robi się coraz krótsza, a liczba wyjątków umożliwiających realizację lotów się wydłuża,przedstawiciele branży turystycznej nie są zadowoleni. Zrzeszenie Agentów IATA reprezentujące 165 biur, m.in. eSky. pl, eTravel czy Fly.pl, wystosowało list otwarty do premiera, prosząc o zminimalizowanie ograniczeń w lataniu.

„Branża turystyczna liczyła na ożywienie i wzrost poziomu sprzedaży we wrześniu do poziomu pomiędzy 30 a 40 proc. wobec ubiegłorocznej sprzedaży. Niestety, na skutek opisanych powyżej restrykcji sprzedaż nie osiąga nawet poziomu 10 proc.” — czytamy w piśmie.

Przedsiębiorcy zaznaczają, że przecież zakaz nie dotyczy podróży pociągiem czy autokarem, w których reżim sanitarny nie jest przestrzegany z taką dokładnością jak w samolocie, nie stosuje się w nich też filtrów HEPA, które zatrzymują nawet 99,99 proc. bakterii i wirusów. Przypominają, że turystyka wygenerowała w 2018 r. 1,3 proc. PKB i zatrudnia 10 tys. osób.

Czarna lista

Ministerstwo Infrastruktury zapowiedziało, że na nowej liście znajdą najpewniej:

  • Europa: Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Francja, Hiszpania, Kosowo, Luksemburg i Mołdawia
  • Azja: Bahrajn, Kuwejt, Irak, Izrael, Malediwy, Katar i Liban
  • Ameryka Północna i Środkowa: Bahamy, Belize, Gwatemala, USA, Honduras, Kostaryka i Panama
  • Ameryka Łacińska: Argentyna, Boliwia, Brazylia, Chile, Kolumbia, Paragwaj, Peru i Surinam
  • Afryka: Namibia i Republika Zielonego Przylądka
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane