W styczniu do OFE wstąpiło ponad 111 tys. osób

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 10-02-2006, 12:40

Liczba członków otwartych funduszy emerytalnych (OFE) zwiększyła się w styczniu (licząc do 27 stycznia) o 111 tys. 149 osób, czyli o 0,95 proc.. Obecnie do OFE należy 11 mln 829 tys. członków - poinformował w piątek PAP ośrodek analityczny Analizy Online.

Liczba członków otwartych funduszy emerytalnych (OFE) zwiększyła się w styczniu (licząc do 27 stycznia) o 111 tys. 149 osób, czyli o 0,95 proc.. Obecnie do OFE należy 11 mln 829 tys. członków - poinformował w piątek PAP ośrodek analityczny Analizy Online.

    "Tak wysoki wzrost (liczby członków funduszy emerytalnych)  spowodowany był niezwykle intensywną akcją promocyjną OFE, które już tradycyjnie przed upływem ustawowego terminu (10 stycznia) intensywnie zachęcały osoby, które podjęły stałą pracę, do wyboru funduszu. Po tym terminie osoby, które nie podjęły tej decyzji, wylosowane zostały (przez ZUS - PAP) do jednego z czterech OFE" - napisano w raporcie.

    Analitycy uważają, że ponieważ ZUS wysłał w grudniu ubiegłego roku przypomnienia o konieczności wyboru OFE do ponad 184 tys. osób, można szacować, iż w pierwszej dekadzie stycznia nieco ponad połowa z nich podpisała umowę z jednym z funduszy.

    Najwięcej osób wybrało fundusz, który osiągnął najwyższą stopę zwrotu w 2005 r. - ING Nationale Nederlanden Polska (49,5 tys.), dzięki czemu jego udział w emerytalnym rynku (mierzony liczbą członków) zwiększył się do 19,1 proc.

    Skuteczną akwizycją mogły pochwalić się także OFE PZU Złota Jesień oraz OFE Commercial Union, jednak ich wyniki były dwu-trzykrotnie gorsze od uzyskanego przez ING (odpowiednio 18,4 tys. i 15,4 tys.). Łącznie te trzy fundusze emerytalne przyciągnęły do siebie 3/4 osób, które podpisały w styczniu umowę z OFE. 

    Z raportu wynika, że w minionych 12 miesiącach jedynie dwa fundusze zanotowały spadek liczby członków - OFE Pocztylion o 1,2 proc. oraz OFE Skarbiec-Emerytura o 7,9 proc. 

    Największa dynamika przyrostu nowych klientów w tym okresie charakteryzowała fundusze Winterthur (19,3 proc.) oraz Sampo (10,7 proc.). Styczniowy wzrost liczby członków funduszy emerytalnych byłby jeszcze większy, gdyby uwzględnić wyniki przeprowadzonego ostatniego dnia miesiąca losowania osób, które w ustawowym terminie nie wybrały samodzielnie OFE - informują analitycy.

    Do czterech funduszy rozlosowano łącznie 67 tys. 410 osób, o 1.703 osoby mniej niż w ostatnim, lipcowym losowaniu.

    Po 16 tys. 852 osoby zasiliły fundusze AIG, Dom i Generali, a do OFE Polsat dolosowało dwie osoby więcej. Największą korzyść z losowania odniosły mające najmniej członków spośród wszystkich funduszy OFE Dom i OFE Polsat, w przypadku których liczba wylosowanych osób stanowiła odpowiednio 7 proc. i 7,2 proc. wszystkich uczestników według stanu na koniec 2005 r. 

    Wszystkie dotychczasowe losowania (od marca 2000 r. przeprowadzono ich już jedenaście) objęły w sumie 611,6 tys. osób.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane