W styczniu inflacja będzie nadal maleć

Cezary Koprowicz
05-01-2001, 00:00

W styczniu inflacja będzie nadal maleć

Następne miesiące przyniosą osłabienie tego trendu

W styczniu, mimo podwyżek akcyzy, inflacja będzie nadal spadać. Tendencja ta może zostać zahamowana dopiero w marcu, gdy zdrożeje gaz — twierdzą analitycy. Obniżka stóp procentowych w I kwartale jest coraz bardziej prawdopodobna, choć nie należy spodziewać się jej w styczniu.

Po ogłoszeniu przez Główny Urząd Statystyczny ostatnich danych analitycy są zgodni, że spadek rocznej inflacji po grudniu poniżej 9 proc. jest bardzo prawdopodobny. Według Ministerstwa Finansów, inflacja na koniec roku wyniesie 8,6-8,7 proc. W styczniu, mimo podwyżek akcyzy na paliwa, oczekiwany jest dalszy jej spadek. Mirosław Gronicki, główny ekonomista BIG BG, twierdzi, że inflacja w styczniu może spaść nawet do 8 proc., czyli do górnej granicy celu wyznaczonego przez RPP.

Przełomowy marzec

Zdaniem ekonomistów, wpływ administracyjnych podwyżek cen na inflację jest z roku na rok niższy.

— Nie sądzę, by podwyżki akcyzy i energii w styczniu miały istotny wpływ na inflację. Po styczniu jej roczna wartość może spaść nawet do poziomu 8,3-8,2 proc. — mówi Krzysztof Rybiński, główny ekonomista ING Barings.

Jego zdaniem, górna granica celu inflacyjnego, czyli 8 proc., będzie możliwa do osiągnięcia już po lutym.

— W marcu mocno odczujemy podwyżki cen gazu. Na przełomie I i II kwartału spadek inflacji może zostać na krótko zatrzymany — twierdzi Krzysztof Rybiński.

Oczekiwana obniżka

Po ogłoszeniu ostatnich danych makroekonomicznych ING Barings zweryfikował swoje prognozy dotyczące obniżki stóp procentowych. Co najważniejsze, bank wróży spadek inflacji bazowej, głównego kryterium Rady Polityki Pieniężnej przy ustalaniu wysokości stóp. Według analityków ING Barings, po styczniu obniżka będzie jeszcze mało prawdopodobna. Możliwe jednak, że dojdzie do niej w lutym lub w marcu. Wcześniej ING Barings prognozował, że pierwsza obniżka stóp będzie możliwa najwcześniej na przełomie I i II kwartału 2001.

— W lutym możemy doczekać się pierwszej, nieznacznej redukcji stóp procentowych o 100-150 pkt. W sumie w I półroczu mogą one spaść o 250 pkt — szacuje Krzysztof Rybiński.

Uwaga na monopole

Inflacja nie będzie jednak spadać tak, jak w ostatnich czterech miesiącach. Według Bogusława Grabowskiego z RPP, obecnie zawdzięczamy to wielu korzystnym wydarzeniom. Zwraca on uwagę, że kurs ropy nie będzie stale spadać. Jego zdaniem, można spodziewać się też dalszego sezonowego wzrostu cen żywności.

— Oceniam, że w ciągu ostatnich 4 miesięcy inflacja spadła o 2,6 proc. Taki trend musi wyhamować i postępy w walce z nią będą zdecydowanie wolniejsze — ostrzega Bogusław Grabowski.

Jego zdaniem, w walce z inflacją RPP nie ma wsparcia ze strony rządu. Na razie nie widać żadnych konkretnych działań przeciwko monopolistom, które zapowiadane były jeszcze w sierpniu i wrześniu. Przykładem jest podwyżka cen usług ogłoszona ostatnio przez Pocztę Polską.

— Bez przeciwdziałania strukturalnym czynnikom inflacyjnym nie będzie możliwy dalszy spadek inflacji w takim wymiarze jak obecnie — mówi Bogusław Grabowski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Cezary Koprowicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / W styczniu inflacja będzie nadal maleć