W USA ropa coraz bliżej 67 USD

  • PAP
opublikowano: 31-05-2021, 08:38

Ceny ropy na giełdzie w Nowym Jorku zmierzają w kierunku 67 USD za baryłkę. Inwestorzy czekają na posiedzenie krajów sojuszu OPEC+. W tle pozostaje sprawa dostaw ropy z Iranu - informują maklerzy.

fot. REUTERS/Amit Dave/Forum

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na lipiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 66,71 USD, wyżej o 0,62 proc.

Ropa Brent w dostawach na sierpień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie kosztuje 69,10 USD za baryłkę, wyżej o 0,58 proc.

Zbliża się posiedzenie krajów z sojuszu OPEC+ - spotkają się one 1 czerwca i przeprowadzą ocenę sytuacji na rynkach ropy oraz określą politykę produkcyjną na najbliższy czas.

Inwestorzy oczekują, że OPEC i jego sojusznicy będą się trzymać swoich wcześniejszych decyzji o zwiększeniu dostaw ropy w lipcu.

"Najlepszym sposobem działania OPEC+ jutro może być utrzymanie równego tempa podwyżki dostaw" - ocenia Vandana Hari, założycielka firmy konsultingowej Vanda Insights.

"Ostatnie fale zachorowań na koronawirusa i powolne tempo szczepień na Covid-19 sugerują, że będzie bardzo stopniowe wychodzenie z pandemii W II połowie roku" - dodaje.

Odbicie popytu na ropę w niektórych regionach na świecie - m.in. w USA, Chinach i niektórych częściach Europy - wpływa tymczasem na wzrosty cen surowca, ale w tle pozostają obawy, że negocjacje prowadzone pomiędzy Teheranem a światowymi mocarstwami - o ożywieniu porozumienia nuklearnego z 2015 r. - mogą doprowadzić do zniesienia amerykańskich sankcji na Iran i wzrostu eksportu irańskiej ropy.

W ramach porozumienia z 2015 r. Iran miał zmniejszyć produkcję wzbogaconego uranu, a światowe mocarstwa - zdjąć z Iranu sankcje gospodarcze.

Wysłannik Rosji przy ONZ na rozmowy z Iranem w Wiedniu, napisał na Tweeterze, że wśród zaangażowanych w rozmowy stron jest zgoda co do tego, iż "obecna runda negocjacji z Iranem powinna być ostateczna".

Na giełdzie NYMEX w N. Jorku ropa WTI zyskała w ub. tygodniu 4,3 proc., a od początku maja zdrożała o 5 proc. Będzie to już 4. miesiąc ze wzrostem notowań w ciągu ostatnich 5 miesięcy.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane