W USA wyprzedaż po słabych danych makro i wynikach Citigroup

15-01-2008, 22:12

Na amerykańskich rynkach akcji nastroje są  bliskie paniki. Na zamknięciu wtorkowej sesji Dow Jones tracił 2,17 proc., S&P500 spadał o 2,49 proc., a Nasdaq o 2,45 proc. 

We wtorek indeksy mocno poszły w dół po tym jak nieoczekiwanie w grudniu spadła sprzedaż detaliczna, do tego najmocniej od sześciu miesięcy. Ceny hurtowe także spadły w grudniu, ale w całym roku wzrosły najmocniej od 26 lat. Inwestorzy obawiają się coraz bardziej recesji, co widać po rosnących oczekiwaniach na zdecydowane działania Fed. Kontrakty na fundusze federalne wskazują, że rynek liczy na obniżkę o 50 pkt. bazowych na styczniowym posiedzeniu FOMC. Ale niektórzy uważają, że takie oczekiwane przez rynek cięcie wywołałoby rozczarowanie. Może dlatego kontraty pokazują aż 44 proc. prawdopodobieństwo, że stopy spadną aż o 75 pkt. bazowych. Część analityków uważa, że Fed może obniżyć stopy jeszcze przed posiedzeniem 29-30 stycznia. Wskazują, że tak zrobił Alan Greenspan w styczniu 2001 roku, przed ostatnią recesją amerykańskiej gospodarki. Sceptycy wskazują jednak, że zrobił to trzy tygodnie przed planowanym posiedzeniem FOMC, a nie dwa, jak jest teraz.

Najmocniej od pięciu lat spadła wartość Citigroup. Kwartalna strata największego banku w USA sięgnęła prawie 10 mld USD i jest największa w jego 196-letniej historii. Inwestorzy boją się, że to nie koniec złych wiadomości z banków. Indeks branży spadał dwukrotnie mocniej niż cały rynek.  

Pod koniec sesji mocno zaczął tanieć Boeing. To skutek pogłosek, że w środę poinformuje o dalszym opóźnieniu budowy samolotu 787 Dreamliner.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / W USA wyprzedaż po słabych danych makro i wynikach Citigroup