Czytasz dzięki

W USA wzrosty mimo rozczarowania prognozą Cisco

(Marek Druś)
opublikowano: 10-08-2005, 16:51

Giełdy w USA rosną dzięki dobrym wynikom spółek i pozytywnej ocenie stanu gospodarki zawartej w uzasadnieniu decyzji Fed o podwyższeniu stóp procentowych. Nastrojów nie zmąciło rozczarowanie prognozą sprzedaży przedstawioną przez Cisco Systems.

Giełdy w USA rosną dzięki dobrym wynikom spółek i pozytywnej ocenie stanu gospodarki zawartej w uzasadnieniu decyzji Fed o podwyższeniu stóp procentowych. Nastrojów nie zmąciło rozczarowanie prognozą sprzedaży przedstawioną przez Cisco Systems.

Około 90 proc. spółek wchodzących w skład S&P 500 przedstawiło już wyniki kwartalne. Średni wzrost zysku wyniósł 13,6 proc. Dwa miesiące temu analitycy szacowali go na niespełna 6 proc. Od tegorocznego minimum, ustanowionego 20 kwietnia, S&P 500 wzrósł już o prawie 9 proc. W ubiegłym tygodniu osiągnął najwyższą wartość od czerwca 2001.

Dzięki dobrym wynikom kwartalnych drożeją akcje AIG, największej amerykańskiej spółki ubezpieczeniowej. W pierwszej części sesji był to najmocniej drożejący blue chip notowanych w ramach średniej Dow Jones. Wśród spółek technologicznych zdrożały papiery Yahoo. Inwestorzy oczekują wiadomości o kupnie przez najpopularniejszy portal udziałów w największej chińskiej spółce e-commerce, Alibaba.com. Wartość inwestycji może sięgnąć 1,0 mld USD.

Wyraźnie spada kurs Cisco System. Choć największy na świecie producent routerów osiągnął w ostatnim kwartale roku rozrachunkowego zgodny z oczekiwaniami zysk, a sprzedaż przekroczyła prognozy, jego prognoza wzrostu sprzedaży w obecnym kwartale okazała się mniej optymistyczna od rynkowej.

O blisko 20 proc. spada tymczasem kurs Atari. Producent gier komputerowych zanotował 78 proc. spadek sprzedaży w minionym kwartale. Zmusiło go to do zwrócenia się do największego akcjonariusza o dofinansowanie.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Polecane