W USA zabrakło srebrnych dolarów

opublikowano: 18-01-2013, 14:22

Amerykańska mennica sprzedała już wszystkie srebrne monety American Eagle wybite na 2013 rok. To skutek największego popytu na metal od pięciu lat.

Mennica musiała tymczasowo wstrzymać sprzedaż monet. Zapowiada, że wznowi ją 28 stycznia, do kiedy ma uzupełnić zapasy.

Fundusz ETF iShares Silver Trust zwiększył stan posiadania do 571,6 ton srebra 16 stycznia. Inwestorzy kupują srebro, bo oczekują dalszego wzrostu jego ceny. Analitycy prognozują, że dojdzie ona do 40,25 USD za uncję metalu. Tylko w styczniu jego cena na rynku spot wzrosła o blisko 5 proc. i wynosiła 31,795 USD. Przez cały ubiegły rok srebro zdrożało o 9 proc. Rekordowy kurs metalu padł w kwietniu 2011 roku, kiedy za uncję trzeba było zapłacić 49,79 USD.

Mając srebro korzystasz dwojako. Ma status bezpiecznej przystani, ale jest także metalem przemysłowym – powiedział Frederique Dubrion, prezes i szef inwestycji w Blue Star Advisors z Genewy, spółki inwestującym zarówno w metale jak i surowce energetyczne.

- Biorąc pod uwagę pewne pozytywne wskaźniki wyprzedzające, szczególnie w USA, inwestorzy prawdopodobnie preferują prawdopodobnie preferują raczej zakupy srebra niż złota – dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane