W USA zniżki, Nasdaq spadł do 6-letniego minimum

Kutnowskie Zakłady Farmaceutyczne Polfa S.A.
24-09-2002, 07:51

NOWY JORK (Reuters) - Seria złych wieści ze spółek w połączeniu z obawami przed wybuchem wojny z Irakiem doprowadziły w poniedziałek do zniżek na amerykańskich giełdach, a Nasdaq Composite spadł do najniższego poziomu od 1996 roku. Obecna giełdowa bessa jest najdłuższa od 60 lat.

Spółki z różnych branż - od technologicznego JDS Uniphase po sieć handlową Wal-Mart ostrzegły, że ich wyniki w najbliższym czasie będą gorsze od oczekiwanych, albo zmieszczą się jedynie w dolnej granicy prognoz. Jednocześnie groźba drugiej wojny w Zatoce przyczyniła się do gwałtownego wzrostu cen ropy.

Wyższe ceny tego surowca mogą zaszkodzić spółkom, które potrzebują paliwa do produkcji lub transportu dóbr. Mogą też wydrenować portfele konsumentów, którzy będą musieli więcej płacić za benzynę i ogrzewanie, a w konsekwencji będą mieli mniej pieniędzy na inne zakupy.

"Inwestorzy znowu myślą o wojnie i wysokich cenach ropy. Do tego zaś jeszcze przychodzi Wal-Mart i mówi nam, że jego sprzedaż zmieści się w dolnej granicy prognoz" - powiedział Lance Zipper ze spółki Brean Murray & Co.

"Ogólny nastrój jest bardzo zły i większość inwestorów jest bardzo zdemoralizowanych. Jedyne co nam pozostało, to czekać na poprawę wyników spółek. To jedyna rzecz, która może nas wyciągnąć z dołka" - dodał.

Amerykańskie spółki zaczynają się obecnie wyłamywać z trendu rozpoczętego w czwartym kwartale 2001 roku, kiedy to coraz więcej spółek przedstawiało optymistyczne prognozy, a coraz mniej korygowało je in minus. Stosunek pomiędzy tymi dwoma grupami poprawiał się jeszcze w drugim kwartale 2002 roku, ale obecnie tendencja ta ulega odwróceniu.

"Spółki coraz bardziej nas rozczarowują" - powiedział Keith Gersten z Deutsche Banku.

JDS, największy na świecie producent komponentów do budowy światłowodów poinformował, że jego sprzedaż w pierwszym kwartale jego roku obrachunkowego będzie niższa niż pierwotnie zakładano, ponieważ popyt na produkty spółki jest niewielki. Kurs JDS spadł o ponad 12 procent.

Nastrojów graczom nie poprawił także Wal-Mart, największa na świecie sieć handlowa. Wchodząca w skład indeksu Dow Jones spółka podała, że najprawdopodobniej sprzedaż w jej otwartych w ubiegłym roku sklepach zmieści się we wrześniu w dolnej granicy prognoz.

Akcje Wal-Martu spadły o prawie cztery procent.

Indeks Dow Jones spadł o 1,43 procent i zamknął się na poziomie 7.872,15 punktu. Nasdaq Composite stracił 2,96 procent i zamknął się na poziomie 1.184,93 punktu. Jest to pierwsze zamknięcie poniżej poziomu 1200 punktów od września 1996 roku.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kutnowskie Zakłady Farmaceutyczne Polfa S.A.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / W USA zniżki, Nasdaq spadł do 6-letniego minimum