W XI koleją podróżowało o 12,7 mln więcej pasażerów r/r

  • PAP
opublikowano: 31-12-2021, 11:21

W listopadzie tego roku koleją podróżowało 25,1 mln pasażerów, czyli o 12,7 mln więcej niż w listopadzie poprzedniego - poinformował Urząd Transportu Kolejowego. Jak dodano, pociągi przewiozły 22,3 mln ton towarów, to o 1,6 mln ton więcej niż przed rokiem.

"Z danych pozyskanych od przewoźników wynika, że w listopadzie tego roku liczba osób przewiezionych koleją wyniosła 25,1 mln. W porównaniu do listopada ubiegłego roku oznacza to wzrost o ponad 12,7 mln osób (+102 proc.)" - poinformował UTK na swojej stronie internetowej.

UTK podał, że w listopadzie br. średnia odległość przejazdu jednego pasażera wyniosła 58 km, co oznacza o 3,5 km więcej niż w listopadzie 2020 r. (+6,5 proc.).

Z danych UTK wynika, że w porównaniu z październikiem tego roku koleją podróżowało o 1,9 mln pasażerów mniej (- 7 proc.). Średnia odległość przejazdu jednego pasażera była o 1,4 km krótsza w porównaniu do października tego roku.

"Listopad tego roku przyniósł kilkuprocentowe spadki u większości przewoźników pasażerskich. Podobną tendencję obserwowaliśmy w listopadzie 2020 i 2019 r. Pomimo trudnej sytuacji epidemicznej kolejowe przewozy pasażerskie odbudowują się – obserwujemy ponad 100 proc. wzrost w porównaniu do analogicznego okresu w ubiegłym roku" - powiedział, cytowany w informacji prasowej, prezes Urzędu Transportu Kolejowego Ignacy Góra.

UTK przekazał, że w listopadzie 2021 r. w porównaniu do listopada 2019 r. – okresu przed wybuchem pandemii koleją przewieziono o 15 proc. pasażerów mniej; średnia odległość przejazdu jednego pasażera w listopadzie tego roku była o 2 km krótsza w porównaniu do listopada 2019 r.

Jak informuje Urząd, w listopadzie 2021 r. przewieziono 22,3 mln ton towarów, to wzrost o 1,6 mln ton (7,9 proc.) w porównaniu do listopada 2020 r. Średnia odległość przewozu 1 tony towaru była o 10 km niższa niż w listopadzie 2020 r. Pod względem przewiezionych ładunków listopad okazał się lepszy od października o 0,2 mln ton (1,1 proc.).

"Wzrost produkcji przemysłowej w listopadzie nastąpił w przetwórstwie przemysłowym i branży automotive, co miało realne przełożenie na większą ilość przewożonych towarów. Pora roku wpłynęła także na większe wydobycie paliw, co również ma odzwierciedlenie w sytuacji transportowej. Wydaje się też, że napięta sytuacja na wschodniej granicy Polski nie wpłynęła na ograniczenia w transporcie intermodalnym, czego początkowo się obawiano" - wskazał Góra.

Z danych UTK wynika, że masa towarów przewiezionych w ciągu 11 miesięcy 2021 r. była większa o ponad 20,5 mln ton (10 proc.) od masy przewiezionej w okresie styczeń – listopad 2020 r. Średnia odległość przejazdu wyniosła za ten czas 229 km i była niższa niż w analogicznym okresie sprzed roku o 5 km.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane