Walka o równe traktowanie

opublikowano: 17-06-2018, 22:00

Wzrost liczby zatrudnianych pracowników z zagranicy i aktualne nastroje społeczne sprawiły, że dla polskich pracowników aktualny znów stał się temat dyskryminacji i lobbingu.

Tylko w ubiegłym roku przed polskimi sądami toczyło się aż 2449 postępowań o odszkodowania w związku z tego typu występkami. Do naruszeń związanych z dyskryminacją ze względu na płeć, wiek, niepełnosprawność czy orientację seksualną dołączyły te odnoszące się do narodowości, rasy, religii czy pochodzenia etnicznego.

Pracodawcom nie pomaga mało entuzjastyczne nastawienie krajan względem obcokrajowców. Jak wynika z badań fundacji CBOS, przeprowadzonych na początku 2018 r., 40 proc. Polaków określa swoje odczucia w stosunku do obywateli Ukrainy jako „niechętne”. 32 proc. rodaków nieprzychylnie odnosi się również do Białorusinów, a aż 62 proc. do osób z krajów arabskich.

— W każdym przedsiębiorstwie należy wprowadzać polityki antydyskryminacyjne oraz antymobbingowe. Większa świadomość prawna pracownika gwarantuje większe bezpieczeństwo pracodawcy — uważa Patrycja Ignaszak z kancelarii prawnej Ecovis Milczarek i Wspólnicy. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paulina Kostro

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Firmy / Walka o równe traktowanie