Wall Street: Już po wzrostach...

Anna Palczewska
opublikowano: 29-01-2009, 22:08

Po sesjach wzrostowych nadszedł czas spadków. Głównie za sprawą informacji ze spółek po IV kwartale. "Nowa wiadomość to zła wiadomość" - takie nagłówki witały inwestorów w czwartek w amerykańskich serwisach finansowych i nic dziwnego; z gospodarki spłynęły dwie informacje i  obie były fatalne. Tak jak wyniki finansowe spółek Allstate, AstraZeneca, Eastman Kodak, Eli Lilly, Fortune Brands, Lam Research, LSI Corp, Meritage Homes, Murphy Oil i Textron...

Jako pierwsze na rynek spłynęły dane z rynku pracy. Liczba osób pobierających zasiłek dla bezrobotnych w ostatnim tygodniu wzrosła do 588 tys. Pół godziny po rozpoczęciu handlu pojawiła się informacja o grudniowej sprzedaży nowych domów w USA, która w ciągu miesiąca spadła najbardziej od lat - o ponad 14 proc. To wystarczyłoby prawdopodobnie do pogorszenia nastrojów inwestorów amerykańskich, ale przecież trwa sezon wyników kwartalnych.

Zaczęło się od Forda. Koncern motoryzacyjny odnotował w IV kw. 5,9 mld USD straty netto - dwukrotnie więcej od przewidywań. Razem z tą informacją spółka podała, że wystarczy jej gotówki do końca roku (ma 24 mld USD płynnych aktywów) i nie potrzebuje rządowej pożyczki. Ford od kilku miesięcy odchudza grupę. Pozbył się już dwóch marek - Jaguara i Land Rovera. Obecnie przymierza się do sprzedaży Volvo. Papiery Forda traciły ok. 3 proc.

O ponad 7 proc. rosły papiery AutoNation. Sprzedawca samochodów poinformował o zysk netto w IV kwartale wzrósł o 30 proc.

Tracił AIG. Kursowi spółki nie pomogła nawet nowa wiceprezes, Anastasia Kelly. Kurs pikował o ponad 7 proc.

Tak jak papiery Della, który obniżył prognozy finansowe. Akcje były przeceniane o ponad 6 proc., ponieważ producent laptopów poinformował, że zysk na akcję wykazany za IV kwartał wyniesie 11 centów. Analitycy spodziewali się 31 centów, a w ub.r. ostatnie trzy miesiące spółka zakończyła zyskiem w wysokości 35 centów. Spółka opublikuje raport za IV kwartał 26 lutego.

Ponad 2,3 proc. traciły papiery Occidental Petroleum. Analitycy S&P Equity Research obniżyli rekomendację dla papierów spółki z „kupuj” do „trzymaj”. Swoją decyzję specjaliści uzasadnili obniżeniem cen ropy i gazu oraz wzrostem kosztów operacyjnych spółki.

Inwestorzy sprzedawali akcje International Paper. Akcje straciły ponad 9 proc. po ogłoszeniu straty kwartalnej w wysokości 452 mln USD w porównaniu z kwotą 327 mln USD
Straty w anlogicznym okresie ub.r. Przychody spółki ze sprzedaży wzrosły do 6,55 mld USD z 5,84 mld USD, jednak nie mogło to przekonać rynku do udziałów spółki biorąc pod uwagę oczekiwania analityków na poziomie 6,9 mld USD.

Po podaniu kwartalnych wyników finansowych traciły: Allstate, AstraZeneca, Eastman Kodak, Eli Lilly, Fortune Brands, Lam Research, LSI Corp, Meritage Homes, Murphy Oil i Textron.

DJIA zamknął sesję na poziomie 8 149,01 pkt (- 2,70 proc.), a Nasdaq spadkiem o 3,24 proc. (1507,84 pkt).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Palczewska

Polecane