Wall Street ma apetyt na dalsze zwyżki

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 07-12-2021, 13:49

Słabną obawy związane z nowym wariantem koronawirusa, więc na rynkach rośnie chęć kupowania i akceptacja ryzyka. Kontrakty na indeksy amerykańskich giełd mocno zwyżkują, co zapowiada kontynuację poniedziałkowych, bardzo silnych wzrostów na rynku kasowym.

fot. Bloomberg

Około godziny 13:30 futures na indeks blue chipów Dow Jones IA rosły o 1,00proc. Te na wskaźnik szerokiego rynku S&P500 zwyżkowały o 1,31 proc. zaś na technologiczny Nasdaq drożały o 1,86 proc.

Poniedziałkowa sesja na Wall Street zakończyła się największymi wzrostami od mieecy. W przypadku średnie przemysłowej DJ IA, najmocniejszym od marca. Gracze ponownie skupili swoją uwagę na akcjach spółek kojarzonych z cyklicznością w tym przemysłowych, finansowych czy energetycznych. Odbicie kontynuują też udziały firm silnie uzależnionych od pełnego otwarcia gospodarki, jak ma to miejsce w przypadku linii lotniczych, touroperatorów czy pośredników zakwaterowania.

W handlu elektronicznym straty z poprzednich dni odrabia również wielu tuzów różnych sektorów technologicznych. Zwyżkuje m.in. kurs papierów Nvidii, zatopionych ostatnio niekorzystną decyzją amerykańskiego regulatora odnośnie przejęcia brytyjskiej firmy Arm.

Sporym zainteresowaniem cieszą się też walory producentów procesorów i części elektronicznych. Notowania Intela zwyżkują o ponad 8 proc. Drożeje też największy konkurent, AMD.

Odreagowują też udziały Tesli, które w poniedziałek w trakcie sesji weszły w rynek niedźwiedzia, schodząc o ponad 20 proc. z rekordowego szczytu z 4 listopada.

Przychylność inwestorów stała się też udziałem akcji GlaxoSmithKline. Aprecjacja kursu nie jest może spektakularna, sięga bowiem około 1 proc., ale jest pozytywną reakcją na wiadomości, że leczenie przeciwciałami monoklonalnymi producenta leków wykazało skuteczność w leczeniu wariantu Omikron.

Wtorkowe kalendarium danych makro obejmuje trzy istotne odczyty. Chodzi o bilans handlu zagranicznego w październiku (spodziewany jest spadek deficytu do 60,7 mld USD z 80,9 mld miesiąc wcześniej), oraz wskaźniki jednostkowych kosztów pracy i wydajności pracy w III kw. W pierwszym przypadku prognoza mówi o ponad 8 proc. wzroście, w drugim o niemal 5 proc. spadku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane