Wall Street nie zwalnia tempa

  • PAP
opublikowano: 15-04-2021, 17:15

Kolejny dzień i kolejne dobre dane z amerykańskiej gospodarki. Tym razem napływają dane dotyczące sprzedaży detalicznej oraz regionalne dane z największych ośrodków przemysłowych w kraju.

fot. Bloomberg

Dane wskazują na ożywienie wychodzącej z pandemii gospodarki. Z jednej strony to oznaka nadchodzącej inflacji, ale z drugiej strony inwestorzy nie mają innego miejsca niż giełda, aby lokować swoje środki w celu otrzymania satysfakcjonującej potencjalnej stopy zwrotu.

Dane dotyczące sprzedaży detalicznej w Stanach Zjednoczonych za marzec wypadły fenomenalnie. Wzrost wyniósł 9,8% m/m wobec oczekiwanych 5,8% m/m. Oczywiście jest kilka czynników, które można nazwać jednorazowymi, które wpłynęły na tak solidne dane. Po pierwsze Stany Zjednoczone rozpoczęły w marcu wypłatę bez pośredników czeków dla amerykańskich obywateli, które zwiększyły bezpośrednio konsumpcję. Po drugie rosną wydatki w otwieranych sektorach, gdyż w marcu mieliśmy już ok. zaszczepioną 1/3 społeczeństwa. To prowadzi również do wzrostu zatrudnienia i zarazem wzrostu dochodów w społeczeństwie. Ostatnim czynnikiem jest poprawa pogody. Słaba pogoda wpłynęła w lutym na słabą bazę, wobec tego efekt odbicia jest w tym momencie zdecydowanie większy. Niemniej dane trzeba traktować jako pozytywną oznakę ożywienia gospodarczego, co powinno być jak najbardziej pozytywne dla sektora giełdowego. Z drugiej strony tak duże odbicie sprzedaży oznacza zwiększenie popytu, a z kolei większy popyt oznacza inflację. Dane inflacyjne za marzec potwierdziły rosnące ceny. Niemniej rynek wciąż traktuje wszystkie informacje bardzo pozytywnie i inflacja jest w tym momencie traktowana jako coś przejściowego, czym nie należy się przejmować. Co ciekawe twarde dane dotyczące produkcji przemysłowej za marzec nie wypadły już tak dobrze. Niemniej mamy do tego kolejną kontrę w postaci regionalnych indeksów aktywności gospodarczej z rejonu Nowego Jorku oraz Filadelfii, które wypadły fenomenalnie. Jak widać amerykańscy inwestorzy w momencie pojawienia się inflacji przestali się nią przejmować. Dopóki nie wpłynie ona na pogorszenia się warunków finansowania, rynek powinien mieć się dobrze. Z drugiej jednak strony warto zastanowić się nad zabezpieczeniem swoich inwestycji przed czynnikami inflacyjnymi, a takim zabezpieczeniem z pewnością są surowce.

Nie wszędzie jest jednak kolorowo. Stany Zjednoczone grożą mocnymi sankcjami nakierowanymi na Rosję, co prowadzi do sporej wyprzedaży na rosyjskim rynku. Przy tym rykoszetem oberwał również WIG20, choć ostatecznie sesja zakończyła się pozytywnie, wzrostem na poziomie 0,15% i pozostaniem powyżej poziomu 2000 punktów. Niemniej główny indeks warszawskiego parkietu pozostaje w dosyć wąskiej konsolidacji. Na rynkach globalnych z kolei sielanka. Nasdaq zyskuje ponad 1%, choć z drugiej strony traci indeks Russell 2000, który skupia małe, często cykliczne spółki.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Stajniak, Starszy Analityk Rynków Finansowych XTB

Polecane