Wall Street nieco odreagowała środową korektę

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 28-01-2021, 22:18

Po mocnych środowych spadkach, najgłębszych od trzech miesięcy, amerykańskie giełdy odrabiały w czwartek straty. Ostateczny wynik mógłby być lepszy, jednak od połowy dnia zapał byków powoli wygasał.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Ostatecznie na zamknięciu sesji indeks DJ IA drożał o 0,99 proc. zyskują ponad 300 pkt. Wskaźnik szerokiego rynku S&P500; zwyżkował o 0,98 proc. zaś technologiczny Nasdaq zwiększał swoją wycenę o 0,50 proc.

Motorem odbicia były spółki technologiczne o największej kapitalizacji, które starały się powstać po bolesnej korekcie dzień wcześniej. Wpłynęło na to zmniejszenie obaw związanych z wyprzedażą długich pozycji przez fundusze hedgingowe.

Na wartości zyskiwały wszystkie 11 grup branżowych z indeksu S&P500.; Nastroje poprawiły również solidne zyski takich gigantów jak Mastercard czy Comcast. Pozytywnie na inwestorów podziałała też informacja o spadku liczby tzw. nowych bezrobotnych. Nadal jednak pozostaje ona na najwyższym poziomie od września, co nie jest zbyt optymistycznym sygnałem, ale może wymuszać presję na szybsze przyjęcie dodatkowych programów stymulacyjnych dla amerykańskiej gospodarki.

W czwartek poznaliśmy też wstępny odczyt o dynamice PKB w ostatnim kwartale 2020 r. Zgodnie z oczekiwaniami wzrósł on o 4 proc. po ponad 33-proc. wybiciu w trzecim kwartale. Jednak w całym 2020 r. amerykańska gospodarka, największa na świecie skurczyła się o 3,5 proc., notując największy spadek od czasów Drugiej Wojny Światowej.

Rozczarował odczyt dotyczący sprzedaży nowych domów. Co prawda wzrosła ona w grudniu o 1,6 proc. jednak mniej niż zakładano, co tłumaczone jest nadmiernym wzrostem cen nieruchomości. W zeszłym miesiącu średnia cena domu zwiększyła się o 8 proc. w ujęciu rocznym do 355,9 tys. USD. Część ekonomistów upatruje w tym pierwszych symptomów przegrzania tego segmentu rynku.

Dużym zainteresowaniem inwestorów w czwartek cieszyły się papiery Microsoftu, Amazona, Netflixa i Alphabetu.

Mimo lepszych niż oczekiwano wyników sprzedaży i zysków w okresie świątecznym taniały akcje Apple, najbardziej wartościowej spółki na świecie. Powodem cofnięcia notowań, które w tym roku są na około 7-proc. plusie, były ostrożne zapowiedzi szefów koncernu z kalifornijskiego Cupertino odnośnie wzrostu sprzedaży, w tym urządzeń do noszenia, która ma w bieżącym kwartale wyhamować. W ich opinii również sprzedaż świadczonych przez producenta iPhone’ów usług może być trudniejsza niż przed rokiem.

Korekta dosięgła w końcu papiery GameStop i AMC Entertainment Holdings, które podczas ostatnich sesji brylowały na parkietach.

Taniały też udziały Facebooka. Podobnie jak w przypadku Apple nie pomogły bardzo dobre wyniki kwartalne. Z przeceną musieli też pogodzić się udziałowcy Tesli. Inwestorów rozczarował przede wszystkim brak określenia przez spółkę wyraźnego celu na 2021 r.

Taniejąca ropa negatywnie przekładała się z kolei na wyceny akcji koncernów paliwowo-energetycznych.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane