Wall Street po tygodniu na plusie

WST
07-01-2011, 22:11

Ostatnia sesja pierwszego tegorocznego tygodnia na Wall Street toczyła się w nienajlepszej atmosferze. Indeksy opadały m.in. pod wpływem doniesień o sytuacji na rynku pracy. Mimo, że wskazały na  pozytywną zmianę, nie sprostały oczekiwaniom zarówno analityków, jak i  inwestorów. Na to nałożył się komentarz Bena Bernanke, szefa Fed, który stwierdził, że co prawda ożywienie jest widoczne, ale jego dynamika niezadowalająca by zdecydowanie poprawić sytuację na rynku pracy.

Ostatecznie, na finiszu piątkowej sesji indeks DJ IA tracił 0,19 proc. Wskaźnik S&P500 spadał o 0,18 proc. zaś Nasdaq zniżkował 0,25 proc. W skali całego tygodnia, obejmującego pięć sesji, które uważane są za swoisty prognostyk na cały rok, wskaźniki odnotowały jednak dodatnie wyniki, odpowiednio: +0,8 proc. DJ, +1,9 proc. S&P500, +1,1 proc. Nasdaq Composite

Zaprezentowane w piątek dane z rynku pracy nieco rozczarowały, biorąc pod uwagę oczekiwania, które zwiększyły się po środowej publikacji raportu ADP. Tym razem, według rządowych wyliczeń, w sektorach pozarolniczych w grudniu przybyło „jedynie” 103 tys. nowych etatów. Szacunki analityków zakładały tymczasem wzrost rzędu 175 tys. W listopadzie wzrost sięgnął 71 tys. Natomiast w samym sektorze prywatnym liczba miejsc pracy zwiększyła się o 113 tys. przy projekcjach na poziomie aż 180 tys. Poprzednio było to 79 tys.

Lepszy z kolei niż oczekiwano okazał się odczyt stopy bezrobocia. Spadła ona z 9,8 proc. w listopadzie o 9,4 proc. podczas gdy prognoza zakładała jej poziom na 9,7 proc.

W średniej Dow Jones, grupującej największe amerykańskie blue chipy nieudany dzień mieli posiadacze akcji Bank of America. Kurs największego amerykańskiego banku zniżkował momentami o ponad 2,5 proc. To pokłosie obaw o wyniki sektora bankowego po stratach U.S. Bancorp i Wells Fargo.

Wzmożona podaż ujawniła się także na walorach przedstawicieli sektora telekomunikacyjnego. Presji sprzedających poddały się m.in. akcje Verizon Commmunications i AT&T. Przecenę wywołało obniżenie rekomendacji dla sektora do poziomu „zgodnie z rynkiem” z „atrakcyjnie” przez analityków Morgan Stanley.

W przeciwnym kierunku podążała wycena papierów Caterpillar, największego na świecie producenta ciężkiego sprzętu budowlanego oraz konglomeratu 3M.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Świat / Wall Street po tygodniu na plusie