Wall Street wciąż w górę

Paweł Kubisiak
opublikowano: 14-09-2006, 00:00

W środę amerykańskie parkiety zakończyły kolejną sesję na plusie, osiągając poziom najwyższy od czterech miesięcy. Tym razem popyt napędzały spółki paliwowe, które ostatnio traciły, idąc śladem coraz tańszej ropy naftowej. Jednak po siedmiu dniach spadku cen, w środę ropa podrożała. Sytuację na rynku paliw odwrócił raport, według którego zapady ropy spadły o 2,9 mln baryłek, czyli mocniej niż oczekiwano. Cena baryłki wzrosła o 87 centów do 64,63 dolara. A za ropą wzrosły spółki paliwowe. Akcje największego lidera branży Exxon Mobil wzrosły o 1 proc.

Negatywnym bohaterem sesji był Hewlett – Packard. Drugi na świecie producent pecetów rósł we wtorek, gdyż uwikłana w skandal szefowa rady dyrektorów, Patricia Dunn, została zmuszona do odejścia ze spółki. Ale prokurator generalny Kalifornii podał w środę, że ma dość dowodów, by wszcząć śledztwo przeciw pracownikom firmy za nielegalne posiadanie zapisów prywatnych rozmów telefonicznych. Kurs spółki spadł o 2 proc. czyli mniej więcej tyle, ile zyskał we wtorek.

W górę poszły akcje Lehman Brothers, który podobnie jak Goldman Sachs dzień wcześniej, poinformował o lepszych niż oczekiwano wynikach kwartalnych. Zyskały akcje Forda. Wycenę spółki wzmocniły przecieki o planach znacznej redukcji kosztów, w tym redukcji etatów i cięciu wynagrodzeń. Prawie 3 proc. straciły akcje koncernu farmaceutycznego Merck. W fachowej prasie medycznej pojawiły się wyniki badań wskazujących na szkodliwe skutki uboczne wycofanego przez spółkę leku vioxx.

Obroty nie były jednak duże, gdyż gracze czekają na ważne dane makro, które ukażą się w najbliższych dniach. Najważniejszy będzie piątkowy raport inflacji w sierpniu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Kubisiak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu