Wall Street wsłuchuje się w Fed

Rozmawiał: Mateusz Cezary Wojtala
opublikowano: 22-02-2018, 22:00

3 PYTANIA DO... ŁUKASZA MAJKOWSKIEGO, STARSZEGO SPECJALISTY W ESALIENS TFIO

W najbliższym czasie akcje będą grane pod dyktando Rezerwy Federalnej. Uwagę należy zwracać na dane gospodarcze i rentowność obligacji.

Co dalej z hossą w Stanach Zjednoczonych?

1 Rynki będą uzależnione od komunikatów Fedu i oczekiwanej ścieżki podwyżek stóp procentowych. W najbliższych tygodniach i miesiącach dalsze dobre dane płynące z amerykańskiej gospodarki, które w dłuższej perspektywie powinny zwiększyć zyski spółek, paradoksalnie mogą negatywnie oddziaływać na rynki akcji. Pokazała to ostatnia korekta, kiedy to świetne dane z rynku pracy w Stanach Zjednoczonych (2,9-procentowy wzrost wynagrodzeń) zapoczątkowały wyprzedaż na Wall Street. Wpłynęły one na zmianę postrzegania gospodarki, rosnącej do tej pory niezbyt dynamicznie, na nieco przegrzaną.

Czy pana zdaniem czas zmniejszać ekspozycję na akcje?

Rentowności obligacji rosną, 10-letnie amerykańskie obligacje skarbowe osiągnęły wczoraj poziom nawet 2,95 proc., co może już stanowić pewne zagrożenie dla atrakcyjności rynku akcji. A czy to jest moment do zmniejszenia ekspozycji na rynek akcji? Dopóki dynamika podwyżek stóp procentowych nie będzie wysoka, a wyniki spółek będą zgodne lub lepsze od oczekiwań, to akcje mogą jeszcze dać zarobić.

Ilu podwyżek stóp procentowych należy spodziewać się w 2018 r.?

Biorąc pod uwagę oczekiwania rynków, spodziewałbym się czterech podwyżek w 2018 r. Pierwsza z nich jest już raczej przesądzona na najbliższym marcowym posiedzeniu Fedu, taki scenariusz jest wyceniany przez rynek z prawie 90-procentowym prawdopodobieństwem. Nie można jednak zapomnieć o gigantycznym zadłużeniu Stanów Zjednoczonych, ponieważ każdy ruch stóp w górę wiążę się ze wzrostem kosztów obsługi długu, co może być czynnikiem powstrzymującym Fed przed ostrzejszym zacieśnianiem polityki monetarnej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Rozmawiał: Mateusz Cezary Wojtala

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Wall Street wsłuchuje się w Fed