Walne bez uchwał, PAK bez kredytu

Agnieszka Berger
opublikowano: 04-03-2005, 00:00

Elektrim i skarb państwa pokłócili się o zabezpieczenie kredytu. Spróbują dogadać się do 11 kwietnia.

Rozpoczęte w poniedziałek kolejne walne zgromadzenie akcjonariuszy zespołu Pątnów-Adamów-Konin (PAK) zakończyło się odrzuceniem uchwał, dotyczących zaciągnięcia przez spółkę kredytu i jej dokapitalizowania. Elektrim (41 proc. udziałów) we wszystkich przypadkach głosował za, skarb państwa (50 proc.) wstrzymywał się od głosu. Przyjęcie uchwał wymagało 3/4 głosów.

Ministerstwo zapewnia, że jest gotowe zgodzić się na kredyt na jej finansowanie (222 mln EUR), ale stawia warunki. Po pierwsze — oczekuje od Elektrimu wycofania oświadczenia z sierpnia 2003 r. o uchyleniu się od skutków prawnych zawarcia umowy prywatyzacyjnej. Prawdopodobnie chodzi o zobowiązania podjęte przez Elektrim przy prywatyzacji PAK. Po drugie — MSP przed wyrażeniem zgody na kredyt chce podpisać z Elektrimem nowy aneks do umowy prywatyzacyjnej, bo poprzedni — przesuwający termin zakończenia inwestycji — już się zdezaktualizował. Aneks ma regulować warunki finansowania Pątnowa II.

„Niezwłocznie po zawarciu aneksu (...) skarb państwa wyraża gotowość głosowania za zgodą na zawarcie przez elektrownię Pątnów II umowy kredytowej (...)” — pisze MSP w oświadczeniu.

Resort proponuje też „rozważenie zmiany niektórych za- bezpieczeń (kredytu — przyp. red.), które zmierzają do pozbawienia PAK głównych aktywów majątkowych i zastąpienia ich innymi.

W przygotowanej błyskawicznie odpowiedzi Elektrim zarzuca skarbowi państwa, że „nie wywiązał się ze swojego zobowiązania”. Chodzi o nieprzedłożenie przez MSP w środę obiecanych poprawek do projektów uchwał. Według Elektrimu „działania skarbu państwa (...) potwierdzają, iż rzeczywistą wolą i zamiarem skarbu państwa było i pozostaje niedopuszczenie do realizacji inwestycji Pątnów II przez Elektrim (...)”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Berger

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Walne bez uchwał, PAK bez kredytu