„Waluty emerging markets przeżyją trudne chwile”

Waluty krajów rozwijających się pogłąbią ostatnie spadki, gdy w przyszłym roku Fed przystąpi do zmniejszania programów skupu aktywów, uważa Stephen Jen, współzałożyciel funduszu hedgingowego SLJ Macro Partners, cytowany przez agencję Bloomberg.

- Waluty krajów rozwijających się przeżyją trudne chwile. Wstrząsy, które widzieliśmy w tym roku, to według mnie tylko zapowiedź tego, co się stanie. Rynkowa zmienność skoczyła w odpowiedzi na zaledwie pojawienie się możliwości, że Fed rozpocznie zmniejszanie skupu aktywów – powiedział na konferencji w Singapurze Stephen Jen, były szef działu rynków walutowych w banku Morgan Stanley.

Według eksperta, który w kwietniu przewidział letnią wyprzedaż walut emerging markets, jeszcze przez dwa miesiące spodziewać się można względnego spokoju na rynkach. Jednak nadejście kolejnych oznak, że gospodarka amerykańska wraca do sił po kryzysie, wywoła kolejną falę przeceny. Jego zdaniem do zmniejszenia skupu aktywów przez Fed dojdzie już na początku przyszłego roku, a to uczyni podatnymi na wyprzedaż waluty krajów rozwijających się posiadających duże deficyty na rachunku obrotów bieżących. Przykłady to Indie oraz Indonezja, gdzie deficyt na rachunku bieżącym sięga odpowiednio 4,9 proc. oraz 4,4 proc. PKB. Choć Indonezja zmniejszyła subsydia do paliwa i podniosła stopy procentowe, by chłodzić gospdoarkę, a Indie ograniczyły import złota, specjalista uważa te reformy za niewystarczające.

- Problemy strukturalne niektórych krajów rozwijajacych się są bardzo głębokie. One muszą się zreformować. Ale skoro nie zrobiły tego w ciągu ostatnich czterech lat, dlaczego miałyby to zrobić w najbliższe cztery miesiące? Zwykle politycy są zmuszeni do przeprowadzenia reform, kiedy jest kryzys, bo dopiero wtedy wyborcy zaczynają rozumieć potrzebę reform – powiedział Stephen Jen.

Od czasu, gdy 22 maja Fed po raz pierwszy zasugerował możliwość ograniczenia wsparcia dla gospodarki, indeks walut rynków wschodzących tworzony przez bank JPMorgan spadł do końca sierpnia o 7,2 proc. Indyjska rupia przeceniła się o 16 proc., brazylijski real osłabił się o 14 proc., a waluta Indonezji potaniała o 13 proc. Od tego momentu indeks odbił jednak o 4,3 proc., wsparty odłożeniem na wrześniowym posiedeniu Fedu decyzji o zmnijeszeniu wsparcia w bliżej nieokreślną przyszłość.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / „Waluty emerging markets przeżyją trudne chwile”