Warszawa gotowa współfinansować PPP

opublikowano: 21-01-2014, 10:48

Teatr Współczesny, mokotowski ratusz i wymiana oświetlenia ulicznego — w tym roku stolica ostro bierze się za partnerstwo.

Po pięciu latach od wejścia nowych przepisów o partnerstwie publiczno–prywatnym (PPP) Warszawa ma na koncie dwie umowy: na wymianę wiat przystankowych oraz na pasażerską żeglugę śródlądową statkiem Lubecki. W tym roku prace nad kolejnymi projektami ruszą z kopyta. Jednym z nich będzie rozbudowa siedziby Teatru Współczesnego o budynek ze sceną i zapleczem wraz

z częścią biurową. Wartość inwestycji to „kilkadziesiąt milionów złotych”. Paweł Pawłowski, zastępca dyrektora Biura Infrastruktury stołecznego ratusza, tłumaczy, że obiekt ma odpowiadać potrzebom teatru, a także — dzięki części biurowej — gwarantować komercyjne wpływy. Przychody z tego źródła zmniejszą opłatę za dostępność, którą samorząd będzie wnosił na konto prywatnego partnera.

— To przykład inwestycji, w której nie da się uniknąć dofinansowania ze strony miasta — mówi Paweł Pawłowski. Podkreśla, że atutem teatru jest jego lokalizacja w Śródmieściu. Władze liczą, że postępowanie na wykonawcę uda się rozpocząć w tym roku.

— Spodziewamy się dużego zainteresowania strony prywatnej — zaznacza Paweł Pawłowski. — PPP w teatrach wydaje się atrakcyjne z uwagi na efektywniejszy sposób zarządzania obiektem przez podmiot prywatny, w celu zapewnienia lepszych możliwości generowania przychodów. Należy jednak mieć na uwadze cel i misję, jaka wiąże się z prowadzeniem teatru publicznego, który nie zawsze sprzedaje typowo komercyjny produkt — mówi Adriana Bronikowska, radca prawny w HoganLovells. Na liście projektów PPP jest też budowa mokotowskiego ratuszaw pobliżu Wodnego Parku przy ul. Puławskiej.

— W lutym ogłosimy postępowanie na wybór doradcy projektu. Ratusz będzie spełniać funkcje publiczne i spróbujemy się zastanowić nad komercyjnymi funkcjami budynku. To będzie wspólne przedsięwzięcie z dzielnicą Mokotów. Nie wykluczamy formuły z opłatą za dostępność — mówi Paweł Pawłowski.

Obecnie komórki mokotowskiego ratusza znajdują się w kilku miejscach. Wartość inwestycji jest szacowana „na kilkadziesiąt milionów złotych”. Realizacji może doczekać się też projekt modernizacji 30 tys. latarni ulicznych.

— W najbliższych tygodniach ogłosimy drugi przetarg na wybór doradcy [pierwszy unieważniono z powodu zbyt wysokich cen — przyp. red.]. Zmieniliśmy wymagania i spodziewamy się ofert bardziej akceptowalnych pod względem cen. Liczymy, że w tym roku ogłosimy postępowanie na wybór wykonawcy — mówi Paweł Pawłowski.

Najważniejszym źródłem finansowania będą oszczędności. — O ewentualnych dopłatach miasta będzie mowa, jeśli analizy wykażą, że będą one niezbędne lub korzystne dla samorządu. Bierzemy pod uwagę dofinansowanie części kosztów pieniędzmi spoza budżetu — mówi Paweł Pawłowski.

 

Autor: Anna Pronińska

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Samorządy / Warszawa gotowa współfinansować PPP