Warszawa ma nowe laboratorium grafenowe

opublikowano: 24-09-2015, 11:52

Na Politechnice Warszawskiej uruchomiono nowoczesne laboratorium. Badaniom poddany zostanie w nim grafen płatkowy.

Politechnika Warszawska włączyła się w grafenowy wyścig i na Wydziale Inżynierii Chemicznej i Procesowej uruchomiła laboratorium warte 4,5 mln zł. Prowadzone będą w nim prace nad produkcją i zastosowaniem grafenu płatkowego. 

Wyścig o grafen:
Wyścig o grafen:
Wojciech Orciuch, prodziekan ds. ogólnych Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej (z lewej), i dr Leszek Stobiński, kierownik nowego laboratorium, poszukają nowych zastosowań dla grafenu
GK

Grafen będzie produkowany na potrzeby badawcze. Do laboratorium będą mogli się zgłaszać badacze aplikacji grafenowych i wspólnie z naukowcami projektować materiał idealnie pasujący do ich własnych projektów. W laboratorium mają być prowadzone również prace nad materiałami kompozytowymi, w których jednym z komponentów będzie właśnie grafen płatkowy.

Ten rodzaj grafenu - w przeciwieństwie do  typu CVD (Chemical Vapor Deposition), wytwarzanego w postaci dużych płytek – przybiera formę proszku, pozyskanego z rozdrobnionego grafitu. Dzięki temu, w połączeniu z innymi materiałami, tworzy nowe kompozyty. Charakteryzuje się bardzo dobrym przewodnictwem elektrycznym i cieplnym.

Laboratorium, którego kierownikiem został Leszek Stobiński z Politechniki Warszawskiej, zajmie się także kwestią jakości grafenu i standaryzacją jego produkcji. Obecnie nie ma ustalonych w tym zakresie norm, a jakość danej partii grafenu można określić jedyne we współpracy z wyspecjalizowaną jednostką badawczą.

Projekt jest współfinansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-13. Z unijnego dofinansowania udało się pozyskać ok. 3,9 mln zł, reszta stanowi wkład własny Politechniki.


Więcej na ten temat przeczytasz w artykule:

Grafen grafenowi nierówny

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ANB

Polecane