Czytasz dzięki

Warszawa nie może nasycić się biurami

opublikowano: 22-10-2019, 22:00

Za nami rekordowy kwartał w historii stołecznego sektora nieruchomości biurowych, a na horyzoncie rekordowy rok.

Końca prosperity na warszawskim rynku biurowym nie widać. Po pierwszych trzech kwartałach padł nowy rekord — popyt wyniósł blisko 690 tys. m kw. i był o 10 proc. wyższy niż rok wcześniej — informuje CBRE, firma doradcza działająca w sektorze nieruchomości.

Zobacz więcej

Fot. Marek Wiśniewski

— Trzeci kwartał odznaczał się historycznie najwyższym popytem — firmy podpisały umowy najmu na 284 tys. m kw. Zawarto też dwie transakcje opiewające na ponad 40 tys. m kw. Warszawa po raz kolejny potwierdza siłę gospodarczą i pozycję biurowego lidera w Europie Środkowo-Wschodniej — mówi Łukasz Dziedzic, starszy konsultant w dziale badań rynku i doradztwa JLL.

Dwie spektakularne transakcje zawarły latem mBank i Orange Polska. Bank złożył podpis na umowie przednajmu 45,6 tys. m kw. w biurowcu Mennica Legacy Tower, którego budowa dobiega końca. Francuski operator natomiast renegocjował kontrakt na 44,8 tys. m kw. w Miasteczku Orange.

— W wakacje rynek przyśpieszył, zamiast zwolnić. Mamy szansę na pobicie zeszłorocznego rekordu popytu — mówi Daniel Czarnecki, dyrektor działu powierzchni biurowych w Savillsie.

Na koniec III kw. podaż powierzchni biurowej w stolicy wyniosła 5,6 mln m kw. Od początku roku deweloperzy oddali do użytkowania 15 obiektów, których łączna powierzchnia przekroczyła 142 tys. m kw. Trwa budowa ok. 790 tys. m kw. nowoczesnych biur — zostaną ukończone do 2022 r. Około 40 proc. z nich jest już zabezpieczone umowami przednajmu. Zdecydowanie największym placem budowy jest Wola. W pobliżu ronda Daszyńskiego powstaje prawie 415 tys. m kw. Wysoki popyt przekłada się na niski poziom pustostanów. Na koniec września średnia dla Warszawy wynosiła 8,2 proc. W najbliższych miesiącach wskaźnik powinien sukcesywnie spadać. Eksperci z Savillsa zwracają uwagę na znaczną dysproporcje między poszczególnymi obszarami — na Mokotowie najemców nie ma 13,7 proc. biur, a w centralnych lokalizacjach 5,6 proc. Choć coraz trudniej znaleźć odpowiednią przestrzeń, czynsze rosną nieznacznie.

— W obszarach centralnych ceny wzrosły o 1 EUR za m kw. w stosunku do 2017 r., a poza centrum tylko o 0,5 EUR. Najatrakcyjniejsze lokalizacje w centrum wyceniane są na 24 EUR za m kw. miesięcznie, natomiast średnia dla tego obszaru miasta w III kwartale ukształtowała się na poziomie 20 EUR — mówi Mikołaj Sznajder, dyrektor działu wynajmu powierzchni biurowych w CBRE.

Sprawdź program warsztatu "Kontrakty budowlane", 11-12 grudnia 2019, Warszawa >>

65937540-8c2f-11e9-bc42-526af7764f64
Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dominika Masajło

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu